لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۵۲

کشته شدن ۳۰ شبه‌نظامی در حمله هوایی ارتش پاکستان در استان وزیرستان


نیروهای پاکستانی در ماه اکتبر سال ۲۰۰۹ نیز عملیات گسترده‌ای را علیه شبه‌نظامیان وابسته به القاعده و طالبان در استان وزیرستان جنوبی انجام دادند
در حالی که عملیات بزرگ نیروهای افغان و ناتو به رهبری آمریکا در منطق تحت کنترل طالبان در جنوب افغانستان ادامه دارد، پاکستان می‌گوید که در یک عملیات هوایی در استان مرزی این کشور با افغانستان، ۳۰ شبه‌نظامی کشته شده‌اند.

خبرگزاری‌های بین‌المللی روز شنبه به نقل از ارتش پاکستان نوشتند که این شبه‌نظامی‌ها، در جریان بمباران منطقه شاوال در استان مرزی وزیرستان شمالی، توسط جنگنده‌های پاکستانی کشته شده‌اند.

منطقه مرزی شاوال پناهگاه اصلی نیروهای شبه‌نظامی در شمال پاکستان است و اعتقاد بر این است که بسیاری از این شبه‌نظامیان، پس از عملیات ماه اکتبر ارتش پاکستان در استان وزیرستان، به این منطقه رانده شده‌اند و همچنین گمان می‌رود که نیروهای وابسته به القاعده در این منطقه فعالیت داشته باشند.

در ماه اکتبر سال گذشته میلادی ارتش پاکستان عملیات گسترده‌ای را در استان وزیرستان جنوبی علیه نیروهای القاعده که از سوی طالبان پاکستان پشتیبانی می‌شوند، انجام داده بود که به گفته منابع پاکستانی، بسیاری از شبه نظامیان مستقر در منطقه در جریان این عملیات دستگیر شدند.

یک سخنگوی ارتش پاکستان با تأیید کشته شدن ۳۰ تن در عملیات جنگده‌های این کشور در منطقه شاوال به رویترز گفت که مخفی‌گاه شاوال پس از آن هدف عملیات ارتش پاکستان قرار گرفت که مطلع شدیم، «تروریست‌ها» در کوهستان‌های این منطقه پنهان شده‌اند.

رویترز در عین حال افزوده است که هنوز منبع مستقلی میزان تلفات این عملیات را تأیید نکرده است.

این عملیات در شرایطی انجام شده است که هفته گذشته منابع امنیتی در پاکستان از دستگیری ملاعبدالغنی، مرد شماره دو طالبان، در کراچی خبر دادند و اضافه کردند که این رهبر ارشد طالبان تحت بازجویی نیروهایی آمریکایی و پاکستانی است.

حمله نیروهای پاکستانی به شبه‌نظامیان وابسته به القاعده و طالبان در مرز این کشور با افغانستان در حالی است که با گذشت یک هفته از آغاز عملیات مشترک در مناطق جنوبی افغانستان، تفنگداران دریایی آمریکا، یک پایگاه مهم طالبان در منطقه مارجه را به تصرف درآورده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، نیروهای آمریکایی در این مرکز اسنادی کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد جنگجویان طالبان در پاکستان آموزش نظامی داشته‌اند.

گفته می‌شود در جریان تصرف این پایگاه طالبان، دست‌کم یکی از نیروهای ناتو کشته شده، گرچه هنوز اطلاعاتی در مورد هویت و ملیت این فرد منتشر نشده است.

از آغاز عملیات مشترک در مارجه تا کنون۱۲ تن از نیروهای ناتو و یک سرباز افغان کشته‌اند و در مقابل آن طور که آسوشیتدپرس مخابره کرده است، به رغم آنکه اطلاعات دقیقی از تعداد تلفات نیروهای طالبان در دست نیست اما برخی از گزارش‌ها از کشته شدن بیش از ۱۲۰ شبه‌نظامی طالبان در جریان این عملیات حکایت دارد.

عملیات نظامی موسوم به «عملیات مشترک»، بزرگترین عملیات نظامی در افغانستان از سال ۲۰۰۱ تا کنون است و به گفته کارشناسان نخستین آزمون برای استراتژی جدید دولت اوباما در افغانستان است.

بر اساس این استراتژی جدید ایالات متحده با ارسال ۳۰ هزار نیروی نظامی بیشتر به افغانستان، آزادسازی مناطق تحت کنترل نیروهای طالبان را دنبال می‌کند.

در قالب این استراتژی، دولت اوباما همچنین قصد دارد، پس از ایجاد امنیت در سراسر افغانستان خروج نیروهای خود را از خاک افغانستان از سال ۲۰۱۱ آغاز کند.
XS
SM
MD
LG