لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۳۷

تعداد کشته‌شدگان انفجارهای کراچی به ۳۱ نفر رسید


اتوبوس مورد حمله در حادثه روز جمعه کراچی
با درگذشت شش نفر از مجروحان انفجارهای روز جمعه در کراچی، تعداد قربانیان این انفجارها به ۳۱ نفر رسید. مقام‌های پاکستانی طالبان و القاعده را مسئول این انفجارها معرفی کرده‌اند.

انفجارهای روز جمعه کراچی همزمان با برگزاری مراسم اربعین به وقوع پیوست و آن طور که خبرگزاری‌ها گزارش کرده‌اند، ابتدا یک اتوبوس حامل شرکت‌کنندگان در مراسم اربعین بر اثر اصابت یک موتورسیکلت بمب‌گذاری شده منفجر شد که این انفجار ۱۲ کشته بر جای گذاشت.

پس از آن در حالی که آمبولانس‌ها مجروحان را به بیمارستان انتقال دادند، در انفجار دیگری در مقابل بیمارستان، شمار کشته و زخمی‌شدگان را افزایش داد. بر اساس گزارش‌ها در این انفجار ۱۳ نفر جان خود را از دست دادند.

گزارش‌ها همچنین حاکی از آن است که بمب دیگری هم در داخل یک دستگاه تلویزیون در درون بیمارستان کار گذاشته شده بود که مأموران پاکستانی موفق به خنثی کردن آن شدند.

تاکنون کسی مسئولیت این انفجارها را بر عهده نگرفته است اما انگشت اتهام به سوی تندروان سنی‌مذهب مرتبط با القاعده است.

کراچی که مرکز تجاری پاکستان به شمار می‌رود، در هفته‌های اخیر صحنه مجادلات شدید مذهبی - سیاسی بین شیعیان و سنی‌ها بود.

خشونت‌های هفته‌های اخیر تا پیش از مراسم اربعین حدود ۱۰ کشته بر جای گذاشته بود.

۴۱ کشته در انفجارهای کربلا

انفجارهای کراچی اما تنها حادثه‌های خشونت‌بار روز اربعین در همسایگی ایران نبود و عراق همسایه غربی ایران هم روز اربعین ناآرامی را از سر گذراند.

در عراق، روز جمعه مراسم اربعین با حضور بیش از یک میلیون تن از شیعیان در شهر مذهبی کربلا برگزار شد و هر چند در روزهای قبل وقوع دو انفجار سایه‌ای از وحشت را بر این مراسم افکنده بود اما در روز اربعین تا پایان مراسم خبری از خشونت نبود.

با این حال زمانی که زائران رهسپار بازگشت به خانه‌هایشان بودند، انفجاری مهیب در اطراف کربلا روی داد که تاکنون ۴۱ قربانی بر جای گذاشته است.

فرماندار کربلا، در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه علت انفجار را خمپاره‌هایی دانست که از طرف شمال شرقی شهر پرتاب شده و آن را به القاعده و حامیانش، حزب بعث، نسبت داد.

با این حال به گفته یکی از مقامات پلیس کربلا، دو خودرو بمب‌گذاری شده این حادثه خونبار را موجب شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها علاوه بر مرگ ۴۱ نفر بر اثر این انفجار، ۱۴۴ تن نیز در این حادثه زخمی شده‌اند.

در همین حال هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، حمله خونبار روز جمعه را محکوم کرد و عامل حمله را که مردان، زنان و کودکان شرکت کننده در مراسمی مذهبی را هدف قرار داده بود، تروریست‌هایی دانست که قصد دارند خشونت و ارعاب را جایگزین پیشرفت‌های فعلی عراق کنند.

انفجار روز جمعه کربلا، سومین انفجار عراق در یک هفته اخیر بود و شمار کشته‌شدگان را در مجموع به یکصد نفر رساند.

روز دوشنبه انفجاری که عامل آن یک زن بمب‌گذار انتحاری بود ۴۱ کشته در بیرون بغداد و ابتدای جاده‌ای که به کربلا می‌رفت بر جای گذاشت. دو روز بعد، روز چهارشنبه، انفجار انتحاری دیگری در میان زائران کربلا روی داد که آن انفجار نیز ۲۳ کشته بر جای گذاشت.

بدین ترتیب شمار قربانیان خشونت‌های فرقه‌ای از سه روز پیش از اربعین تا روز جمعه مجموعاً به ۱۰۵ نفر رسید.
XS
SM
MD
LG