لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۴۹

احمدی‌نژاد: زمان اجرای هدفمندکردن یارانه‌ها را نمی‌گوییم تا تبعات آن به حداقل برسد


محمود احمدی‌نژاد، شنبه شب در یک برنامه تلویزیونی، اظهار داشت، دولت زمان دقیق اجرای طرح «هدفمندکردن یارانه‌ها» را اعلام نمی‌کند تا به گفته او «تبعات» این طرح به حداقل برسد.

در حالی که پیش از این شماری از رسانه‌های ایران اعلام کرده بودند که رئیس دولت در این برنامه تلویزیونی جزئیات این طرح را اعلام خواهد کرد، محمود احمدی‌نژاد با مطرح کردن کلیاتی از مردم خواست در این زمینه با دولت همکاری کنند.

رئیس دولت دهم همچنین با اشاره به اینکه در شماری از استان‌ها یارانه مستقیم به حساب مشمولان این طرح واریز شده، گفت: «در مرحله اول برای دو ماه هشتاد هزار تومان در حساب مردم قرار داده شده است ... ماهی ۴۰ هزار تومان برای هر فرد.»

محمود احمدی‌نژاد در ادامه از خانوار‌های مشمول این طرح خواست هنگامی که پول واریز شده به حساب‌ها، قابل برداشت شد، این مبلغ را برای خرید کالاهای مصرفی و غیر ضروری اختصاص ندهند.

محمود احمدی‌نژاد گفت: «در این مورد چند خواهش دارم؛ اینکه مردم تا شش ماه علاوه بر هزینه‌ها و مصرفی که اکنون دارند، تقاضای جدیدی تعریف نکنند، مثلا نگویند پول که آمده برویم پرده یا یخچال خانه را عوض کنیم، شما چندین سال تحمل کرده‌اید، شش ماه هم رویش و در واقع اجازه دهید بازار با یک آرامش تعادل خود را حفظ کند و روند معمول حفظ شود.»

محمود احمدی‌نژاد همچنین تصریح کرد که دولت در اعلام نکردن زمان دقیق اجرای این طرح تعمد دارد تا به گفته وی پیامدهای آن به حداقل برسد.

رئیس دولت دهم گفت: «برخی این سئوال را می‌پرسند که چرا دقیق زمان اجرای این طرح را نمی‌گویید، من در پاسخ می‌گویم که این هم طبق برنامه است، تا تبعات اجرای این طرح به حداقل برسد تا آن عده‌ قلیل که به دنبال فضاسازی برای خود هستند ممکن است بهانه کنند و کالا را انبار کنند.»
پیش از این مجید نامجو، وزیر نیرو، روز سه‌شنبه در یک مصاحبه تصریح کرده بود که شخص محمود احمدی‌نژاد با اعلام قیمت‌های نهایی برق مخالفت کرده و اجازه اعلام آن را نداده است.

خودداری دولت از عدم اعلام جزئیات طرح «هدفمند کردن یارانه‌ها» در حالی است که شماری از نمایندگان مجلس از عدم شفافیت قوه مجریه در مورد این طرح انتقاد کرده‌اند.

دولت محمود احمدی‌نژاد، نه تنها از تاکنون زمان اجرای این طرح را اعلام نکرده بلکه همچنین مشخص نکرده است که کالاهایی که یارانه آنها حذف می‌شوند تا چه اندازه افزایش قیمت خواهند داشت.

از جمله در مورد حامل‌های انرژی هنوز مشخص نیست بهای برق، گاز، بنزین ... تا چقدر گران خواهد شد.

برای نمونه مصطفی کواکبیان نماینده سمنان، پیشتر از دولت گلایه کرده بود، که در این زمینه نمایندگان مجلس هم در بی‌خبری به سر می‌برند.

مصطفی کواکبیان هفته گذشته در مجلس گفت: «در حال حاضر اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها آغاز شده اما هنوز اطلاع‌رسانی کافی در این خصوص صورت نگرفته است و ما نمایندگان مجلس از دولتمردان خواستیم که با حضور در یک جلسه علنی، نسبت به ابعاد اجرای این قانون توضیحاتی را ارائه دهند.»

قدرت الله علیخانی، نماینده قزوین، نیز از دیگر نمایندگانی بود که از ابهام موجود در این طرح گلایه کرده باست.

قدرت الله علیخانی در این باره گفت: «تبلیغات زیادی درخصوص مبلغ یارانه‌های نقدی از سوی رئیس‌جمهور و دولتمردان شده است و درحالی كه قرار اجرای قانون از ابتدای سال جاری وجود داشت اما بنا به دلایل اعلام نشده اجرای آن عقب افتاده است؛ ما مخالف اجرای قانون نیستیم ولی ضعف اطلاع‌رسانی در مردم نگرانی ایجاد كرده است.»

این نماینده مجلس افزود: «مردم باید بدانند كه قیمت گازوییل، دارو، بنزین، آرد، گندم، آب، برق، نفت، قند و شكر همزمان با اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها چند برابرمی‌شود.»

در حالی که برخی مسئولان دولتی و از جمله مرتضی تمدن، استاندار تهران، به افزایش قیمت‌ها حتی پیش از اجرای این طرح اذعان کرده‌اند، جهانبخش امینی، نماینده کرمانشاه در مجلس نیز از افزایش «حدودا ۳۰ درصدی» به ویژه در مواد غذایی خبر داده است.

جهانبخش امینی در این باره گفت: «این گرانی‌ها در حالی رخ داده که نه قیمت مواد اولیه افزایش یافته، نه شاهد تغییر در قیمت دستمزدها هستیم و نه هنوز قانون هدفمندکردن یارانه‌ها اجرا شده است، لذا علت گرانی‌های اخیر مشخص نیست و معتقدم این افزایش قیمت‌ها کاذب است.»

وی افزود: «نگرانی ما این است قیمت‌های فعلی کالاها به عنوان یک پایه محسوب شده و با اجرا شدن قانون هدفمندکردن یارانه‌ها شاهد افزایش مجدد قیمت‌ها و موج جدیدی از گرانی ها در کشور باشیم که این پذیرفتنی نیست.»

این همه در حالی است که نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات برای مواجهه با پیامدهای احتمالی اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG