لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۲۵

احمدی‌نژاد: رأی قاطع ملت ایران پشتوانه مسئولیت من است


محمود احمدی‌نژاد در حالی در مجمع عمومی سخنرانی می‌کند که بسیاری از صندلی‌ها‌ خالی هستند
محمود احمدی‌نژاد، چهارشنبه شب برای پنجمین بار در سازمان ملل سخنرانی کرد، و با تکرار مواضع خود درباره مسائل جهانی، رأی قاطع ملت ایران پشتوانه مسئولیت خود اعلام کرد.

محمود احمدی‌نژاد در حالی در مجمع عمومی سازمان ملل در حالی به سخنرانی پرداخت که شمار زیادی از صندلی‌های نمایندگان کشورهای جهان خالی بود و جمعیت بسیاری نیز در اعتراض به رویدادهای پس از انتخابات ایران در نیویورک علیه وی دست به اعتراض زده بودند.

رئیس‌ جمهوری ایران مانند سال‌های گذشته در قالب الفاظ و مفاهیم کلی از نظام جهانی انتقاد کرد و بار دیگر اعلام آمادگی کرد که جمهوری اسلامی به حل مشکلات بین‌المللی کمک کند.

چند کشور و از جمله نماینده کانادا مقارن با سخنرانی محمود احمدی‌نژاد صحن مجمع عمومی سازمان ملل را ترک کردند؛ نماینده کانادا، «نقض حقوق بشر» و «انکار هولوکاست» از سوی محمود احمدی‌نژاد را دلیل ترک سالن سخنرانی اعلام کرد.

محمود احمدی‌نژاد در این سخنرانی به انتقاد از «نابرابری و ستم، فقر و محرومیت، تحقیر انسان‌ها، تجاوز و اشغالگری و فریب‌کاری» پرداخت و از جریانی سخن گفت که به دنبال «کمال انسانی و پیشرفت است و آینده‌ای امید بخش» است.

وی همچنین در این سخنرانی بار دیگر اسرائیل و ایالات متحده را مورد انتقاد قرار داد.

اظهارات محمود احمدی‌نژاد در حالی در مجمع عمومی سازمان ملل در حال ایراد بود که هزاران تظاهرکننده معترض ایرانی در مقابل ساختمان سازمان ملل در حال برگزاری تجمعات اعتراضی علیه رئیس دولت دهم و نتایج اعلام شده انتخابات اخیر ایران بود.

این تجمع‌های اعتراضی در حالی برگزار می‌شود که با وجود گذشت بیش از یکصد روز از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دهم در ایران، اعتراض‌ها در درون ایران نیز همچنان ادامه دارد.

محمود احمدی‌نژاد همچنین از کشته شدن مردم در سرزمین‌های فلسطینی، افغانستان و پاکستان انتقاد کرد و زندان گوانتانامو را به عنوان نمونه‌ای از نقض حقوق بشر برشمرد.

محمود احمدی‌نژاد در بخشی دیگر از سخنان خود دهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری ایران را «بسیار با شکوه» و «کاملا آزاد» توصیف کرد و اعلام کرد که ملت ایران «با رای قاطع» این مسئولیت را به دوش وی نهاده است.

در پی اعتراض‌های میلیونی به نتایج انتخابات ایران، چند هزار نفر و از جمله بسیاری از چهره‌های سرشناس اصلاح‌طلب در ایران بازداشت شدند.

به گفته کمیته مشترک میرحسین موسوی و مهدی کروبی در رویدادهای پس از انتخابات ایران، تاکنون کشته شدن ۷۲ نفر احراز شده است که عده‌‌ای از این افراد از جمله در بازداشتگاه کهریزک جان باخته‌اند.

محمود احمدی‌نژاد، کشته شدن ندا آقا سلطان، حمله به کوی دانشگاه و وقایع بازداشتگاه کهریزک را به معترضان و عوامل برانداز نسبت داده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG