لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۴۶

حمله انتحاری به مقر ناتو در کابل


نیروهای ناتو در کابل(عکس تزئینی)
کمتر از یک هفته به برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری افغانستان، یک بمبگذار انتحاری با خودرو به در اصلی مقر ناتو حمله کرد که در پی آن دست کم هفت نفر کشته و ۹۱ نفر دیگر زخمی شدند.

در این حمله انتحاری که بزرگترین عملیات از این نوع در طول شش ماه گذشته در کابل به شمار می‌آید، بمبگذار با عبور از حلقه‌های امنیتی توانست خود را به در مقر نیروهای بین‌المللی برساند و خودرو را منفجر کند.

در آستانه دومین انتخابات ریاست‌ جمهوری افغانستان، شبه‌نظامیان طالبان به مردم این کشور هشدار داده‌اند که در این انتخابات شرکت نکنند. طالبان همچنین تهدید است که حوزه‌های رای‌گیری را هدف حمله قرار خواهد داد.

ستاد فرماندهی استانلی مک‌کریستال ژنرال ارشد آمریکایی، در مقر نیروهای ناتو در کابل قرار دارد که روز شنبه هدف حمله نیروهای طالبان قرار گرفت.

مقر ناتو همچنین در کنار سفارت آمریکا و در همان خیابانی است که کاخ ریاست جمهوری افغانستان قرار دارد.

ابعاد حمله انتحاری روز شنبه از ماه فوریه تاکنون در کابل سابقه نداشته است؛ در ماه فوریه شبه‌نظامیان طالبان به طور همزمان به سه ساختمان دولتی در قلب شهر کابل حمله کردند و ۲۰ نفر را از پای درآوردند.

گروه طالبان به طور رسمی مسئولیت حمله انتحاری روز شنبه را بر عهده گرفته و اعلام کرده است که هدف از این حمله مقر ناتو و سفارت آمریکا در کابل بوده است.


گروه طالبان به طور رسمی مسئولیت حمله انتحاری روز شنبه را بر عهده گرفته و اعلام کرده است که هدف از این حمله مقر ناتو و سفارت آمریکا در کابل بوده است.
ژنرال ترمبلی، سخنگوی نیروهای آیساف که تحت رهبری ناتو هستند اعلام کرده که در پی این حمله چند تن از نیروهای بین‌المللی زخمی شده‌اند؛ وی با این حال رقم زخمی‌شدگان را اعلام نکرد.

به گفته سخنگوی نیروهای آیساف، نیروهای امنیتی افغان خودروی بمبگذار شده را در جلوی مقر ناتو متوقف کردند اما راننده، خودرو را در همانجا منفجر کرد.

در همین حال ژنرال محمد ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، اعلام کرد که در این حمله هفت افغان کشته شده‌اند و ۹۱ تن نیز زخمی شده‌اند. سخنگوی وزرات دفاع افغانستان ملیت زخمی‌شدگان را اعلام نکرده است.

برپایه گزارش‌ها آوا نورستانی، یک عضو پارلمان افغانستان و مسئول امور زنان در ستاد انتخاباتی حامد کرزی، جز زخمی‌شدگان این حمله انتخاری است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، گفته است که در این عملیات انتحاری ۵۰۰ کیلوگرم مواد منجره به کار رفته است.

XS
SM
MD
LG