لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۲۸

چاوز انتقال اقلام نظامی از تهران به دمشق را رد کرد


ایران و ونزوئلا نیز در سال‌های مناسبات اقتصادی، سیاسی خود را به طور چشمگیری افزایش داده‌اند. (عکس: AFP)

رییس جمهوری ونزوئلا با «افسانه» خواندن ادعای روزنامه ایتالیایی «لااستامپا»، بهره‌گیری از خطوط هوایی ونزوئلا برای حمل کالاهای تحریمی سازمان ملل از تهران به دمشق را رد کرد.


روز یک‌شنبه روزنامه «لااساتامپا» به نقل از منابعی در سازمان‌های جاسوسی آمریکا و برخی از کشورهای غربی نوشت که ایران با استفاده از خطوط هوایی «کون‌ویاسا» کامپیوتر و قطعات موتوری که در موشک به کار می‌رود، به سوریه ارسال می‌کند.


هوگو چاوز روز سه‌شنبه در کاخ ریاست جمهوری میرافلورس گفت: «روزنامه‌های امپراتوری شروع به خلق داستان‌هایی کرده‌‌اند که من از ایران با خطوط هوایی کون‌ویاسا برای سوریه اسلحه می‌فرستم.»


رییس‌جمهوری ونزوئلا، که معمولا از آمریکا به عنوان «امپراتوری» یاد می‌کند این اتهام‌ها را بخشی از «تجاوز دائم» کارزار «امپراتوری» خواند.


از ماه مارس سال ۲۰۰۷ خطوط هوایی دولتی «کون‌ویاسا» به طور هفتگی به دمشق و تهران پرواز دارد.روزنامه لااستامپا در گزارش روز یک‌شنبه خود نوشته بود قطعاتی که به سوریه ارسال شده، متعلق به «گروه صنعتی شهید باقری» است که در قطعنامه ۱۷۳۷ شورای امنیت به دلیل دخالت در برنامه موشکی ایران مورد تحریم واقع شد.
روزنامه لااستامپا در گزارش روز یک‌شنبه خود نوشته بود قطعاتی که به سوریه ارسال شده، متعلق به «گروه صنعتی شهید باقری» است که در قطعنامه ۱۷۳۷ شورای امنیت به دلیل دخالت در برنامه موشکی ایران مورد تحریم واقع شد.

به موجب قطعنامه ۱۷۳۷، که در دسامبر ۲۰۰۶ به تصویب رسید، همه کشورها ملزمند تا از «عرضه،فروش و انتقال» تمامی مواد و فناوری‌هایی که می‌تواند در برنامه غنی‌سازی اورانیوم یا توسعه موشک‌هایی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند به کار گرفته شوند، خودداری ورزند.


سوریه نزدیک‌ترین متحد ایران در منطقه خاورمیانه است و در ماه ژوئن سال ۲۰۰۶ این دو کشور با یکدیکر پیمان همکاری‌های نظامی بستند.


ایران و ونزوئلا نیز در سال‌های مناسبات اقتصادی، سیاسی خود را به طور چشمگیری افزایش داده‌اند.


روزنامه ایتالیایی لااستامپا همچنین مدعی شده بود که نیروهای قدس سپاه پاسداران پلیس و نیروهای امنیتی ونزوئلا را آموزش می‌دهند.


XS
SM
MD
LG