لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۳۰

«مکالمه تلفنی شهروند فرانسوی از زندان اوین با سفیر فرانسه»


کلوتیلد رایس
خبرگزاری فرانسه اعلام کرد، سفیر فرانسه در تهران، روز چهارشنبه موفق شده است با یک شهروند این کشور که در زندان اوین به اتهام جاسوسی زندانی است، به صورت تلفنی صحبت کند.

یک منبع آگاه که خبرگزاری فرانسه نامی از وی نبرده است در این باره گفته است که برنار پولوتی، سفیر فرانسه در تهران با کلوتیلد رایس، زندانی فرانسوی«مکالمه کوتاهی» داشته است.

کلوتیلد رایس، چهارشنبه گذشته هنگامی که قصد خروج از ایران را داشت در فرودگاه تهران دستگیر شد.

برنار کوشنر، وزیر خارجه فرانسه، روز سه‌شنبه خواستار« آزادی فوری» این شهروند فرانسوی شده بود. برنار کوشنر در مصاحبه با شبکه سه فرانسه گفت: «این دختر جوان باید فورا آزاد شود چراکه او بیگناه است و اتهامتش بی‌اساس است.»

کلوتیلد رایس که۲۳ ساله است در دانشگاه اصفهان به تدریس زبان فرانسه اشتغال داشت.

برنار کوشنر در بخشی دیگر از مصاحبه تلویزیونی خود گفت: «این زن متهم به جاسوسی شده است. اگر ما درست فهمیده باشیم موضوع درباره فرستادن عکس بوده است. عکس‌هایی که با موبایل گرفته شده است. این نمی‌تواند جاسوسی باشد و نباید باشد. این اتهام پوچ و بی‌معنی است.»

وزیر خارجه فرانسه با اشاره به تظاهرات پس از انتخابات ۲۲ خرداد گفت که کلوتیلد رایس نیز مانند بسیاری با تلفن خود از صحنه‌ها عکس گرفته است و این نمی‌تواند جاسوسی باشد.

به گفته وزیر خارجه فرانسه، سفیر این کشور در تهران همچنین در تلاش است که با کلوتیلد رایس در زندان اوین ملاقات کند.

نیکلا سرکوزی، رئیس جمهوری فرانسه نیز در سخنانی شدیداللحن دستگیری این شهروند فرانسوی در تهران را محکوم کرده است.

رئیس جمهوری فرانسه در این باره گفت: «اتهام‌های جاسوسی بسیار مضحک است. هیچ کسی به بهانه جاسوسی ربودن و بازداشت شهروندان فرانسوی را نمی‌پذیرد.»

آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و دیگر مقام‌های تهران، کشورهای غربی ر ا متهم کرده‌اند که در اعتراض‌های مردمی پس از انتخابات ۲۲ خرداد نقش داشته‌اند.

پیشتر مقامات امینتی ایران ۹ کارمند ایرانی سفارت بریتانیا در ایران را دستگیر کردند که هنوز یکی از آنها در بازداشت به سر می‌برد.

همچنین مازیار بهاری گزارشگر نیوزویک و یاسون آتاناسیادیس، خبرنگار یونانی روزنامه واشینگتن تایمز را در روزهای پس از انتخابات دستگیر شدند که از این دو مازیار بهاری همچنان در زندان به سر می‌برد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG