لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۳۴

اسرائیل شواهد تازه‌ای از محموله سلاح منتسب به ایران را منتشر کرد


اسرائیل تصاویری منتشر کرده است که نشان می‌دهد کانتینرهای کشتی توقیف شده فرانکوپ آرم کشتیرانی جمهوری اسلامی را بر روی خود دارد.
اسرائیل روز چهارشنبه تصاویر تازه‌ای منتشر کرد که به گفته ارتش این کشور نشان می‌دهد محموله‌ای که اسرائیل توقیف کرده حاوی اسلحه و مهمات ایرانی بوده است.

اسرائیل پیش از این اعلام کرده بود که یک کشتی باربری حامل ۵۰۰ تن جنگ‌افزار و مهمات ایرانی را که برای حزب‌الله لبنان ارسال ‌شده بود توقیف کرده است.

بنابر اعلام ارتش اسرائیل، کانتینرهای این کشتی باربری آرم «کشتی‌رانی جمهوری اسلامی ایران» را بر روی خود دارد.

به گفته ارتش اسرائیل، بار این کشتی نشان می‌دهد که محموله‌ها از اصفهان به سوی ساحل ایران حمل شده و مهر نیروهای مسلح ایران نیز بر روی برگه‌های گمرکی این کشتی نقش بسته است.

ایران، حزب‌الله و سوریه همگی ادعای اسرائیل را رد کرده‌اند و سوریه اسرائیل را به «راهزنی» دریایی متهم کرده است؛ کشتی فرانکوپ، پیش از پهلو گرفتن در بندر لاذقیه سوریه، در دریای مدیترانه از سوی اسرائیل توقیف شد.

روز سه‌شنبه ایالات متحده در تایید ادعای اسرائیل، ایران را به نقض قطعنامه ۱۷۴۷ متهم کرد؛ این قطعنامه که در سال ۲۰۰۷ به دلیل برنامه هسته‌ای ایران به تصویب رسیده جمهوری اسلامی را از صادرات جنگ‌افزار منع می‌کند.

‌اسرائیل می‌گوید توقیف این حجم از جنگ‌افزار تاکنون در تاریخ این کشور سابقه نداشته است.

ارتش اسرائیل همچنین می‌گوید این میزان تسلیحات می‌توانست حزب‌الله را برای یک جنگ یک‌ماهه تغذیه کند.

بنا بر اعلام ارتش اسرائیل، در کشتی فرانکوپ ۹ هزار خمپاره، سه هزار موشک کاتیوشا، سه هزار گلوله ضدتانک، ۲۰ هزار نارنجک و بیش از نیم میلیون گلوله سلاح‌های سبک یافت شده است.

اسرائیل همچنین گفته است بررسی مهمات این کشتی نشان می‌دهد که مبداء بارگیری این محموله ایران بوده است.

افزون بر این، بنا بر اعلام اسرائیل، پلاستیک‌هایی که برای پوششش مهمات به کار رفته ساخت شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و دارای پیش‌شماره «۹۸» است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG