لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۵۷

نتانیاهو: رژيم ایران از گذشته ضعیف‌تر شده است


بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، می‌گوید رژیم ایران «ضعیف‌تر از آن است که برخی گمان می‌کنند» و تاکید می‌کند که هم‌اکنون زمان آن است که رهبران جهان فشار خود را بر برنامه اتمی ایران شدت بخشند.

نخست‌ وزیر اسرائیل سه‌شنبه شب در مصاحبه با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت: «امیدوارم جامعه جهانی متوجه باشد که باید بر ایران به شدت فشار بیاید؛ هم‌اکنون راه‌هایی برای فشار بر این رژیم وجود دارد، چرا که ضعیف شده است.»

بنیامین نتانیاهو افزود: «[رژیم ایران] ضعیف‌تر از آن است که برخی گمان می‌کنند. رژیم ایران از پشتیبانی مردم خود برخوردار نیست.»

نخست‌وزیر اسرائیل بار دیگر تاکید کرد که در صورتی که ایران جنگ‌افزار هسته‌ای به دست آورد صلح جهانی با خطر مواجه می‌شود.

اسرائیل که گمان می‌رود تنها قدرت هسته‌ای خاورمیانه باشد، و نخست وزیر پیشین این دولت، اهود اومرت، نیز در مصاحبه با یک شبکه آلمانی آن را بر خلاف سیاست رسمی اسرائیل به تایید رسانده بود، ایران را متهم می‌کند که در پس برنامه هسته‌ای خود اهداف نظامی را دنبال می‌کند.

کشورهای غربی نیز اتهامی مشابه را متوجه تهران کرده‌اند و از دولت ایران خواسته‌اند که غنی‌سازی اورانیوم را که می‌تواند در ساخت بمب کارایی داشته باشد متوقف سازد.

بنیامین نتانیاهو در ادامه این مصاحبه همچنین هشدار داد که زمان برای متوقف ساختن برنامه هسته‌ای ایران در حال از دست رفتن است و در عین حال تاکید کرد که دولت ایران «رژیمی است که در برابر فشار آسیب‌پذیر است».

نخست‌ وزیر اسرائیل گفت: «ماهیت رژیم ایران روشن شد. این رژیم به مردم خود ستم می‌کند. ایرانی‌ها از این حاکمان متنفرند چرا که دیدند در انتخابات تقلب شد؛ اقتصاد (ایران) آسیب‌پذیر شده است و هم‌اکنون زمان فشار فرا رسیده است.»

قرار است ماه آینده میلادی گروه ۱+۵ با ایران در شهر ژنو دیدار داشته باشد. این گروه که شامل پنج عضو دایم شورای امنیت به علاوه آلمان است، درصدد است دربرابر ارائه برخی مشوق‌ها تهران را از ادامه بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای خود بازدارد.

در نشست ماه آینده ۱+۵ با ایران واشینگتن برای نخستین بار شرکت فعال خواهد داشت. پیش از این، در زمان دولت بوش، آمریکا تنها یک بار نماینده خود را به عنوان ناظر به نشست ۱+۵ فرستاد.
XS
SM
MD
LG