لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۵۸

حمله قبيله نشينان پاکستانی به طالبان


مقام های محلی و پزشکان می گويند در پی زد و خوردها در منطقه اورکزئی، دست کم ۳۰ نفر کشته و ۱۰۰ نفر زخمی شده اند.(عکس: epa)

در پی يک حمله انتحاری در منطقه قبایلی نشین پاکستان که دهها کشته و زخمی بر جای گذاشت، مردان خشمگين به سوی خانه های شبه نظاميان طالبان در شمال غرب اين کشور آتش گشودند.


به گفته مقام های محلی تاکنون دست کم ۳۰ نفر در اين زد و خوردها کشته شده اند.


يک بمب گذار انتحاری روز جمعه خودروی حامل بمب خود را به ساختمانی در منطقه اورکزئی که يک نشست قبيله ای در آن برگزار شد، کوبید.


در انفجار این خودرو، دست کم ۵۵ نفر جان خود را از دست دادند.


در اين نشست، صدها نفر از قبيله نشينان درباره طرحی که مورد حمايت دولت است، بحث می کردند. برپايه اين طرح، شمار شبه نظاميان قبایل پاکستانی برای بيرون راندن طالبان از اين منطقه افزايش می يابد.


دولت پاکستان از سوی واشينگتن تحت فشار قرار دهد تا اقدامی عاجل برای رويارويی با نیروهای طالبان مستقر در مناطق مرزی اين کشور انجام دهد.


نورزاد اورکزئی، يکی از ساکنان اين منطقه، درباره واکنش مردم به اين حمله به خبرگزاری « رويترز» گفت: «همه اينجا عصبانی و ناراحتند و قبيله نشينان پس از بمب گذاری به خانه های طالبان ... حمله کردند. دو خانه ويران شده است.»


به گفته او، در طول شب درگيری ميان دو گروه همچنان ادامه داشته است.


يک بمب گذار انتحاری روز جمعه خودروی حامل بمب خود را به ساختمانی در منطقه اورکزئی که يک نشست قبيله ای در آن برگزار شد، کوبید.

مقام های محلی و پزشکان گفتند: در پی اين زد و خوردها، دست کم ۳۰ نفر کشته و ۱۰۰ نفر زخمی شده اند.


اورکزئی درميان هفت منطقه قبيله نشين پاکستانی، يکی از آرام ترين آنها به شمار می رود. اين منطقه با افغانستان مرز مشترک ندارد.


قرار است دو مجلس پاکستان به زودی درباره اوضاع امنيتی اين کشور بحث و گفت و گو کنند و ژنرال احمد شجاع پاشا، رييس جديد سازمان امنيت اين کشور اوضاع امنيتی پاکستان را برای نمايندگان پارلمان تشريح کند.


XS
SM
MD
LG