لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۴۸

امارات: ریگی تنها میان دو پرواز در دوبی توقف داشته است


عبدالمالک ریگی
وزارت امور خارجه دوبی، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که عبدالمالک ریگی تنها دو ساعت و آن هم قبل از پرواز مجدد به قرقیزستان در دوبی توقف داشته است.

سلطان العلی، مدير امور رسانه‌اى وزارت امور خارجه امارات، در این باره گفت: «مردی که نامش در ویزا از سوی رسانه‌ها نشان داده شده است، هیچگاه وارد این کشور نشده است. وی در مسیر کابل به قرقیزستان، دو ساعت در دوبی توقف داشته و از ویزا نیز استفاده نکرده است.»

مدیر امور رسانه‌ای وزارت خارجه امارات تأکید کرده است که این کشور به اصل عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها احترام می‌‌گذارد و این اصل یکی از استوانه‌های سیاست خارجی امارات متحده عربی است.

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران، پس از دستگیری عبدالمالک ریگی، سازمان‌ جاسوسی آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی ار متهم کرده بود که قصد داشتند عبدالمالک ریگی را «از طریق دوبی به یكی از مناطق خود ببرند و با او مذاكراتی داشته باشند و با آن مذاكرات، خط‌دهی و مدیریت اقدامات تروریستی دیگر را در دستور كار قرار دهند.»

در اعترافاتی که شبکه پرس تی وی از عبدالمالک ریگی پخش کرد، وی گفته است که آمریکایی‌ها چند ماه پیش می‌خواستند با وی در دوبی ملاقات کنند که وی یکی از دوستان خود را برای ملاقات با آنها به دوبی می‌فرستد.

در اعترافات عبدالمالک ریگی همچنین آمده است که عوامل آمریکایی در دوبی به وی وعده داده بودند که امنیت وی را در افغانستان یا یکی از کشورهای نزدیک به ایران، تأمین کنند.

ایالات متحده آمریکا هرگونه ارتباط با عبدالمالک ریگی را رد کرده است.

وزیر اطلاعات ایران، در کنفرانس خبری خود همچنین گفته بود که فردی که همراه عبدالمالک ریگی در پرواز دوبی به قرقیزستان، دستگیر شده است، دارای روادید امارات بوده است.

ایران پیش از این سرویس‌های اطلاعاتی پاکستان، آمریکا و بریتانیا و اسرائیل را به حمایت از عبدالمالک ریگی متهم کرده است؛ تهران همچنین بدون اشاره مشخص برخی از کشورهای عربی را نیز به حمایت از گروه عبدالمالک ریگی متهم کرده است.
XS
SM
MD
LG