لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۲۵

سازمان ملل فعالیت درغزه را از سر می‌گیرد


سازمان ملل متحد اعلام کرد تضمین‌هایی امنیتی از اسرائیل دریافت کرده است و فعالیت‌های امدادی خود را در نوار غزه از سر خواهد گرفت.


در بیانیه‌ای که «آژانس امداد رسانی سازمان ملل» و «هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه» به طور مشترک در ساعات پایانی روز جمعه صادر کردند آمده است که سازمان ملل از اسرائیل «تضمین‌هایی قابل اتکا» برای تأمین کامل امنیت اماکن و فعالیت‌هایش دریافت کرده است.این بیانیه می‌افزاید: بر این اساس، سازمان ملل فعالیت‌های خود را در اسرع وقت در نوار غزه از سر خواهد گرفت.


پس از آنکه روز پنج‌شنبه دو گلوله تانک‌های اسرائیلی به یکی از کاروان‌های آژانس کمک رسانی سازمان ملل اصابت کرد و دو راننده کشته و زخمی شدند، این سازمان فعالیت‌های خود را در نوار غزه به حال تعلیق درآورد.


صلیب سرخ جهانی نیز، پس از آنکه یکی از خودروهایش هدف قرار گرفت، فعالیت خود را در نوار غزه محدود کرده است. احتمال داده می‌شود خودرو صلیب سرخ جهانی نیز هدف نیروهای اسرائیلی قرار گرفته باشد.


مقام‌های سازمان ملل می‌گویند روز جمعه در نشستی که با مقام‌های بلندپایه اسرائیلی در وزارت دفاع اسرائیل داشته‌اند، طرف اسرائیلی نسبت به اتفاقات پیش آمده «بشدت ابراز تأسف» کرده و تضمین داده است که چنین حوادثی در آینده تکرار نشود.


با گذشت دو هفته از آغاز حملات اسرائیل به نوار غزه، ساکنان این منطقه بشدت از کمبود دارو، غذا، آب، و دیگر نیازهای اولیه زندگی رنج می‌برند.


به گفته مقام‌های سازمان ملل، ۸۰ درصد از جمعیت یک و نیم میلیون نفری غزه به کمک فوری نیازمند هستند.


سازمان ملل همچنین اعلام کرده است وضع بهداشتی مردم در نوار غزه «بشدت نگران کننده» است و کادرهای پزشکی نیز برای رفتن به بیمارستان‌ها با مشکل مواجه هستند.


هم اکنون بیشتر مناطق نوار غزه بدون برق است و فاضلاب در وضع بسیار نامطلوبی قرار دارد. همچنین گزارش می‌شود ۲۱ هزار نفر از ساکنان غزه در حال حاضر به دلیل نداشتن پتو و دیگر اقلام ضروری در مدرسه‌های سازمان ملل پناه گرفته‌اند.


در همین حال سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرد که بان گی‌مون در تماس تلفنی با اهود اولمرت، نخست‌وزیر اسرائیل، مراتب تأسف خود را به دلیل تن ندادن اسرائیل به قطعنامه شورای امنیت به اطلاع وی رسانده است.


روز پنج‌شنبه شورای امنیت با صدور قطعنامه‌ای خواستار آتش‌بس فوری در نوار غزه شد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG