لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۰۵

ارتش کنترل فرودگاه‌ها و بندرهای ونزوئلا را در دست گرفت


هوگو چاوز، رئیس‌جمهوری ونزوئلا
ارتش ونزوئلا روز شنبه همه فرودگاه‌ها و بندرهای مهم این کشور را به کنترل خود درآورد. ورود نظامیان ونزوئلایی به فرودگاه‌ها و بندرهای این کشور پس از تصویب قانونی از سوی هواداران هوگو چاوز در پارلمان صورت می‌گیرد که به موجب آن اداره این مراکز به دولت مرکزی سپرده خواهد شد.

هوگو چاوز، رئیس‌جمهوری ونزوئلا، درباره این اقدام ارتش گفت: «از امروز صبح ما ترمیم شکاف موجود در وحدت ملی را آغاز کردیم» که اشاره‌ای به اداره دوباره فرودگاه‌ها و بندرهای این کشور به دست دولت مرکزی است که از ۲۰ سال پیش به دولت‌های محلی واگذار شده بود.

هوگو چاوز گفت: «ما سرزمین مادری را که تکه تکه شده بود، یکپارچه می‌کنیم. این گام بسیار مهمی است.»

هوگو چاوز هفته گذشته هنگام اعلام این طرح دولت تهدید کرده بود که اگر از سوی نیروهای اپوزیسیون مقاومتی در تحویل این مراکز صورت بگیرد، آنها دستگیر خواهند شد.

بسیاری از مخالفان هوگو چاوز این اقدام وی را خلاف قانون اساسی این کشور می‌دانند و آن را در راستای تلاش وی برای تحکیم قدرت رئیس‌جمهوری ارزیابی می‌کنند.

با این حال پارلمان این کشور که هفته گذشته واگذاری فرودگاه‌ها و پایانه‌های دریایی به دولت مرکزی را به تصویب رساند، این مصوبه را مغایر با قانون اساسی نمی‌داند و آن را گامی برای ارائه خدمات بیشتر توصیف کرده است.

هوگو چاوز توانست نتیجه رفراندوم فوریه سال ۲۰۰۹ را به نفع خود رقم بزند. برپایه این رفراندوم، که هواردان چاوز با ۵۵ درصد آرا به پیروزی رسیدند، به قانون اساسی این کشور متممی اضافه می‌شود که چاوز می‌تواند بیش از دو دوره، ریاست‌جمهوری این کشور را در دست داشته باشد.

روز جمعه مخالفان هوگو چاوز در کاراکاس به خیابان‌ها ریختند و تهدید‌ چاوز برای دستگیری مخالفان را تقبیح کردند.


از سال گذشته که هواداران چاوز چند پست حساس و از جمله شهرداری کاراکاس را از دست دادند، همواره میان شهرداران محلی و دولت مرکزی بر سر حوزه اختیارات اختلاف وجود داشته است.
XS
SM
MD
LG