لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۰۶

هشدار ژنرال اسرائیلی به حزب الله لبنان


در جنگ ۳۴ روزه تابستان۲۰۰۶ که با حمله نيروهای حزب الله به يک واحد مرزی اسراييل آغاز شد، نزديک به ۱۲۰۰ لبنانی و ۱۵۹ اسراييلی جان خود را از دست دادند. (عکس: epa)

يک ژنرال اسراييلی هشدار داد در صورت حمله حزب الله لبنان ارتش اسراييل پاسخی «بيش از اندازه» و نامتناسب به آن خواهد داد.


به گفته ژنرال گادی آيزنهوک اگر نيروهای حزب الله از دهکده های جنوب لبنان به اسراييل راکت پرتاب کنند، اسراييل به آن دهکده به شدت و حدت خسارت وارد می کند.


ژنرال آيزنهوک، که فرمانده نيروهای مرزی اسراييل در مرز لبنان است، در مصاحبه ای که روز جمعه در روزنامه يديعوت آهارونوث به چاپ رسيد، گفته است: «آنچه که در منطقه داهيه بيروت در سال ۲۰۰۶ روی داد، در هر دهکده ای که از آن به اسراييل شليک شود، (دوباره) اتفاق خواهد افتاد.»


داهيه منطقه ای در بيروت است که نيروهای حزب الله در آن تمرکز دارند. نيروی هوايی اسراييل در جنگ ۳۴ روزه با حزب الله، اين منطقه را به ويرانه تبديل کرد.


اين فرمانده اسراييلی گفت: «ما قوه قهريه بيش از اندازه ای در اين (دهکده ها) به کار خواهيم بست و خسارت و ويرانی عظيمی به بار خواهيم آورد.»


ژنرال آيزنهوک تاکيد کرد که اين سخن وی يک «توصيه» نيست بلکه «برنامه ای است... (که) تاييد شده است.»

در جنگ ۳۴ روزه تابستان ۲۰۰۴ که با حمله نيروهای حزب الله به يک واحد مرزی اسراييل آغاز شد، نزديک به ۱۲۰۰ لبنانی و ۱۵۹ اسراييلی جان خود را از دست دادند.


ناتوانی ارتش اسراييل در جلوگيری از پرتاب راکت های حزب الله و عدم حصول نتيجه محسوس از اين جنگ، به موجی از انتقادها از فرماندهان اسراييلی و اهود اولمرت، نخست وزير وقت اسراييل دامن زد. مخالفان اهود اولمرت پس از آن جنگ بارها از وی خواستند که به دليل ناتوانی در اداره جنگ استعفا کند.


اسراييل حزب الله را متهم می کند که دراين جنگ از مناطق غير نظامی راکت پرتاب کرده است. گروه های مدافع حقوق بشر در عين تاييد اين ادعا، می گويند پاسخ نظامی اسراييل به اقدام حزب الله نامتناسب و بيش از اندازه بوده است که به موجب آن صدها غير نظامی جان خود را از دست دادند.


ژنرال آيزنهوک ضمن تاييد پروازهايی شناسایی بر فراز لبنان می گويد، با توجه به ادامه کمک ايران و سوريه به حزب الله، این پروازها از ضرورت برخوردار است.

اسراييل همچنين متهم شد که در اين جنگ از سلاح های خوشه ای که تلفات غير نظاميان را بالا می برد، استفاده کرده است.


ژنرال گادی آيزنهوک در مصاحبه با يديعوت آهارونوث همچنين گفته است که حزب الله پس از جنگ سال ۲۰۰۶ توان موشکی اش را به طور چشمگيری افزايش داده است.


ژنرال آيزنهوک همچنين در اين مصاحبه نقض آتش بس تحت نظارت سازمان ملل از سوی اسراييل را رد کرد.


هواپيماهای اسراييلی بارها پس از برقراری آتش بس بر فراز آسمان لبنان به پرواز درآمده اند. در برخی موارد نيروهای پاسدار صلح فرانسوی و آلمانی نيز به هواپيماهای اسراييلی هشدار داده اند.


ژنرال آيزنهوک ضمن تاييد چنين پروازهايی می گويد، با توجه به ادامه کمک ايران و سوريه به حزب الله، پروازهای شناسايی بر فراز لبنان از ضرورت برخوردار است.


ژنرال آيزنهوک می گويد: «حزب الله در حال ظرفيت سازی عليه ماست که اين تخطی از توافقی است که دولت لبنان در پايان جنگ امضا کرد. از اين رو ادامه اين پروازها بر فراز جنوب لبنان و سراسر لبنان در کل از مشروعيت برخوردار است.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG