لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۳۰

طرح استیضاح کردان به هیئت رییسه مجلس تسلیم شد


به گفته آقای مطهری طرح استيضاح علی کردان، به امضای ۲۸ نماينده رسيده است. (عکس: فارس)

علی مطهری، نماينده تهران در مجلس شورای اسلامی ايران اعلام کرد که طرح استيضاح علی کردان، وزير کشور دولت محمود احمدی نژاد تقديم هيئت رييسه مجلس شده است.


به گفته آقای مطهری طرح استيضاح علی کردان، به امضای ۲۸ نماينده رسيده است.


پس از هفته ها جنجال درباره تقلبی بودن مدرک دکترای کردان، و نيز تکذيب دانشگاه آکسفورد مبنی بر صدور هرگونه مدرک برای چنين فردی، آقای کردان در نامه ای به محمود احمدی نژاد که متن آن روز سه شنبه، نهم مهرماه، در روزنامه دولتی «ايران» چاپ شد، سرانجام پذيرفت که مدرک وی جعلی بوده است.


به گزارش خبرگزاری های ايران، علی مطهری روز چهارشنبه به خبرنگاران پارلمانی گفت: «طرح استيضاح روز يکشنبه دو هفته‌ آينده از طرف هيات رييسه اعلام وصول می‌شود.»


به گفته آقای مطهری «اين استيضاح دارای سه محور شامل عدم صداقت کردان در ارايه‌ مدرک تحصيلی، دريافت حقوق با مدرک بی ‌اعتبار و عضويت در هيات علمی دانشگاه با اين مدرک است که تقديم هيئت رييسه‌ مجلس شورای اسلامی شده است.»


وزير کشور ايران در نامه ای که به محمود احمدی نژاد نوشته است با اين حال گفته است که در دوران معاونت خود در صدا و سيما «هيچ وجهی از بابت مدرک دکترای افتخاری دريافت نکرده» است.


در جلسه رای اعتماد علی کردان برخی از نمايندگان نسبت به واقعی بودن مدرک وی ابراز شک و ترديد کرده بودند. با اين حال وی توانست با ۱۶۹ رای از ۲۷۱ نماينده حاضر از مجلس رای اعتماد بگيرد.


به گفته آقای مطهری «اين استيضاح دارای سه محور شامل عدم صداقت کردان در ارايه‌ مدرک تحصيلی، دريافت حقوق با مدرک بی ‌اعتبار و عضويت در هيات علمی دانشگاه با اين مدرک است که تقديم هيئت رييسه‌ مجلس شورای اسلامی شده است.»

در پی استعلام سايت «الف»، وابسته به احمد توکلی نماينده تهران از دانشگاه آکسفورد، موضوع مدرک آقای کردان به يک جنجال تبديل شد.


همزمان دانشگاه آزاد اسلامی نیز اعلام کرد که وزير کشور ايران هيچ مدرک ليسانس يا فوق ليسانس از اين دانشگاه نگرفته است. آقای کردان مدعی شده بود که مدارک ليسانس و فوق ليسانس خود را از دانشگاه آزاد دريافت کرده است.


درنهايت سايت الف فيلتر شد و وزارت کشور نيز تهديد کرد از منتقدان شکايت خواهد کرد.


با اين حال علی رغم حمايت اوليه محمود احمدی نژاد از وزير کابينه اش، با بالا گرفتن اعتراض ها وی در شهريور ماه امسال دستور ارزيابی مدارک مديران را صادر کرد که سرانجام به اعتراف تقلبی بودن مدرک وزير کشور ختم شد.


XS
SM
MD
LG