لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۴۳

رهبر حماس از تماس مخفیانه نمایندگان آمریکا با خود خبر داد


خالد مشعل، رهبر سیاسی حماس
خالد مشعل، رهبر سیاسی حماس، در مصاحبه‌ای با روزنامه بریتانیایی گاردین که روز یک‌شنبه انتشار یافت خبر داد که چند نماینده از سوی ایالات متحده با او تماس گرفته‌اند، اما «آمریکا جرأت علنی کردن این موضوع را نداشته است».

آقای مشعل در این مصاحبه ضمن تشکر از بشار اسد، رئیس‌ جمهور سوریه، برای میزبانی دیدار وی با دیمیتری مدودیف، رئیس جمهور روسیه، گفت که درباره این تماس و این که آمریکایی‌ها جرأت علنی کردن این دیدار را ندارند با رئیس جمهور روسیه گفت‌وگو کرده است.

به گزارش گاردین، دیدار فرستاده دولت ایالات متحده با جنبش حماس که در فهرست گروه‌های تروریستی ایالات متحده آمریکا قرار دارد می‌تواند بیش از همه محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی، را سرخورده سازد.

حماس همواره به رسمیت شناختن کشور اسرائیل را یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات جنبش فتح آقای عباس دانسته که به «۱۷ سال گفت‌وگوی بی‌ثمر» انجامیده است.

خالد مشعل در این مصاحبه با روزنامه گاردین همچنین پیش‌بینی کرده است که شرایط مذاکرات چهارجانبه کنونی که وی از آن به عنوان دام یاد کرده تغییرخواهد کرد. به گفته رهبر حماس، بسیاری از رهبران کشورهای غربی به این نتیجه رسیده‌اند که زمان محاصره نوار غزه به پایان رسیده ‌است.

رهبر سیاسی حماس به روزنامه گاردین گفته است که معادله قدرت در خاورمیانه در حال تغییر است و «ایران، ترکیه و سوریه به قدرت‌های اصلی منطقه تبدیل شده‌‌‌اند».

آقای مشعل همچنین جنگ ۳۳ روزه اسرائیل و لبنان در سال ۲۰۰۶ و جنگ اسرائیل با حماس در سال ۲۰۰۹ را از عوامل تقویت سیاسی و نظامی دو سازمان حزب‌الله و حماس معرفی کرد.

رهبر سیاسی حماس تصریح کرد که اسرائیل به دنبال جنگ با حماس، حزب‌الله و سوریه است، اما «در انتخاب جبهه این جنگ مردد است». او با این حال جنگ با حماس را محتمل دانسته و نسبت به عواقب آن هشدار داده است.

گاردین می‌افزاید که رهبر سیاسی حماس سخنان باراک اوباما را در قاهره شجاعانه خوانده، اما متذکر شده است که تلاش‌های پیگیر دولت ایالات متحده در جهت شکست تشکیل دولت وحدت ملی بین حماس و فتح مأیوس‌کننده بوده است.

به گفته آقای مشعل، جرج میچل، فرستاده ویژه آمریکا در خاورمیانه، به دولت محمود عباس هشدار داده است که در صورت تشکیل دولت وحدت ملی با حماس، آمریکا کمک‌های خود را به تشکیلات خودگردان قطع خواهد کرد.

رهبر سیاسی حماس در پایان افزود که فلسطینی‌ها و اعراب آماده پذیرش دولت اسرائیل در محدوده مرزهای مشخص شده سال ۱۹۶۷ و تشکیل دولت فلسطینی با مرکزیت بیت‌المقدس و بازگشت آوارگان فلسطینی بودند، اما اسرائیل آماده پرداخت چنین هزینه‌ای نبود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG