لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۴۹

ژنرال پترائوس: ما برای پیروزی در افغانستان هستیم


ژنرال پترائوس که همزمان رهبری نیروهای آمریکا در خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای میانه را بر عهده دارد از این پس فرماندهی ۱۳۰ هزار نیروی بین المللی در افغانستان را برعهده خواهد گرفت.
به دنبال برکناری ژنرال مک کریستال از فرماندهی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در افغانستان، ژنرال دیوید پترائوس، روز یکشنبه به طور رسمی فرماندهی این نیروها را برعهده گرفت.

ژنرال پترائوس که همزمان رهبری نیروهای آمریکا در خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای میانه را بر عهده دارد از این پس فرماندهی ۱۳۰ هزار نیروی بین المللی در افغانستان را برعهده خواهد گرفت.

وی در مراسمی که با حضور یک هزار و ۷۰۰ نفر از دعوت شدگان از جمله مقام‌های رسمی افغانستان و فرماندهان ارشد نظامی در سفارت آمریکا در کابل برگزار شد پرچم‌ِهای ناتو و آمریکا را دریافت کرد.

آقای پترائوس در سخنرانی خود در این مراسم ضمن اشاره به «شرایط ویژه» در افغانستان گفت که «ما برای پیروز شدن آمده‌ایم.»

با این حال وی اضافه کرد :« شکی نیست که این جنگی آسان با پیروزی‌های زودهنگام برای ما نخواهد بود.»

سخنان فرمانده جدید نیروهای ائتلاف در افغانستان در حالی بیان می‌شود که بر اساس گزارش های منتشره، شمار تلفات نیروهای ائتلاف در ماه های اخیر افزایش یافته و بدبینی‌ ها نسبت مسیر جنگ ۹ ساله افغانستان رو به فزونی است.

ژنرال پترائوس پس از برکناری ژنرال استنلی مک کریستال در ماه گذشته، به عنوان فرمانده جدید نیروهای ناتو و ائتلاف در افغانستان تعیین شد.

ژنرال مک کریستال پس از مصاحبه‌ای جنجال برانگیز با مجله «رولینگ استون» به واشینگتن احضار و از مقام خود عزل شد. وی در گفت وگوی خود با مجله «رولينگ استون» از دولت آمريکا، رییس جمهور ايالات متحده، معاون رییس ‌جمهور و همچنين سفير آمريکا در افغانستان انتقاد کرده بود.

با این حال ژنرال پترائوس ضمن تقدیر از خدمات ژنرال مک کریستال از وی به عنوان فرماندهی «پرتوان و تیزبین با کارنامه ای درخشان» یاد کرد.

ژنرال اگون رامز، فرمانده نیروهای آلمانی ناتو در افغانستان، نیز از خدمات ژنرال مک کریستال تقدیر و برای وی آرزوی موفقیت کرد.

در ماه ژوئن که خونین ترین ماه برای نیروهای ائتلاف از سال ۲۰۰۱ تا کنون بوده است۱۰۲ تن از نیروهای ائتلاف در افغانستان کشته شدند.

ژنرال پترائوس که همواره به همکاری نیروهای نظامی و محلی برای جنگ با شورشیان اولویت داده است در سخنرانی خود گفت: «ما همه، نظامی و غیرنظامی، افغان و یا خارجی، بخشی از یک تیم با یک ماموریت مشترک هستیم، پیروزی شما در جنگ ، پیروزی ماست.»

ژنرال پترائوس پیشتر در جنگ عراق، با افزایش نیروهای آمریکایی دراین کشور و همکاری با نیروهای محلی در توانست خشونت‌ ها در این کشور را به گونه ای چشمگیر کنترل کند.
XS
SM
MD
LG