لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۲۴

آغاز ماموریت تازه ژنرال پترائوس در خاورمیانه و آسیا


ژنرال دیوید پترائوس، ۵۵ ساله ، از سال ۲۰۰۳ و حمله نظامی آمريکا به عراق، تاکنون سه بار در عراق انجام وظيفه کرده است. (عکس: AFP)

ژنرال ديويد پترائوس، فرمانده سابق نيروهای آمريکايی در عراق، از روز جمعه ۳۱ اکتبر، وظیفه جديد خود به عنوان مسئول عمليات نظامی آمريکا در خاورميانه و آسیا را آغاز کرد.


در همین حال، ژنرال پترائوس خواستار به کار گيری راه حل هايی فراتر از اقدامات نظامی برای چالش های موجود در خاورميانه شده است.


حوزه عملياتی «مرکز فرماندهی» علاوه بر عراق و افغانستان، منطقه ای از مصر، لبنان، سوريه تا ايران، پاکستان و آسيای مرکزی را در بر می گیرد.


رسانه های غربی از ژنرال پترائوس به عنوان فرماندهی که مانع از شکست آمريکا در جنگ عراق شد، نام می برند، ولی معتقدند وی در مسئولیت جديد، باید با مشکلات تازه ای دست و پنجه نرم کند.


ژانرال پترائوس در اين زمينه گفت: «همچنان که ما طی سال های اخير ديده ايم، پاسخ به اين چالش ها مستلزم رويکردی جامع برای به خدمت گرفتن همه توانايی موجود در دولت ما {آمريکا} است.»


وی اضافه کرد: «اين ضروری است که تنها برای حل مسائل در کوتاه مدت فکر نکنيم، بلکه شرايطی که منجر به بروز چنين چالش هايی می شود را برای هميشه از ميان ببريم. بنابر اين مسیر پيش رو سخت خواهد بود.»


  • «اين ضروری است که تنها برای حل مسائل در کوتاه مدت فکر نکنيم، بلکه شرايطی که منجر به بروز چنين چالش هايی می شود را برای هميشه از ميان ببريم. بنابر اين مسیر پيش رو سخت خواهد بود.»
ژنرال ديويد پترائوس

ژنرال پترائوس در نخستين ماموریت خود به عنوان فرمانده مرکز عملياتی خاورميانه به پاکستان سفر خواهد کرد.


این فرمانده آمریکایی جايگزين ژنرال مارتين ديمپسی شده است. ژنرال ديمپسی پس از استعفای زودهنگام مايکل مولن، فرمانده سابق مرکز فرماندهی خاورميانه، سرپرست اين مرکز فرماندهی را بر عهده گرفت.


رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، در مراسمی که به همين مناسبت برگزار شد، درباره ژنرال پترائوس گفت: «او يک سرباز دائمی، محقق، دولتمرد نسل خود است و دقيق بگويم او مردی است که ما در اين زمان به آن نياز داريم.»


آقای گيتس با اشاره به نقش ژنرال پترائوس در پيشرفت در جنگ عراق، گفت: «امروز او دشمنان ما را در افغانستان هدف می گیرد و هدايت تلاش های امنيتی در سراسر خاورميانه، خليج (فارس)، آسيای مرکزی را برعهده خواهد داشت در حالی که همراه با کشورهای ائتلاف با تهديدهای ملی و بين المللی مقابله خواهد کرد.»


ژنرال دیوید پترائوس، ۵۵ ساله ، از سال ۲۰۰۳ و حمله نظامی آمريکا به عراق، تاکنون سه بار در عراق انجام وظيفه کرده است. وی ابتدا فرمانده يگان ۱۰۱ آربورن بود و سپس مسئوليت آموزش نيروهای امنيتی عراق را بر عهده داشت.


عراق همچنان بخش مهم از حوزه مسئوليت های ژنرال پترائوس، به عنوان مسئول «فرماندهی مرکزی» خواهد بود.


ژنرال پترائوس معتقد است که جنگ عراق طولانی و سخت بوده و هنوز به پايان نرسيده است. وی همچنين گفته است که جنگ در افغانستان احتمالا طولانی تر و سخت تر خواهد بود.


XS
SM
MD
LG