لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۱۸

علوی: بدون برجام، صنعت هسته‌ای ایران به نقاط حساس‌تری خواهد رسید


وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی هشدار داده است در صورت خروج سایر کشورها از برجام، صنعت هسته‌ای ایران «به نقاط حساس‌تری خواهد رسید»؛ همزمان سخنگوی وزارت خارجه ایران هم گفته است که نادیده گرفتن چین و روسیه در مذاکرات برای بقای برجام «خطا» است.

محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی، روز دوشنبه چهارم تیرماه در جریان بازدید از تأسیسات هسته‌ای فردو گفت: اگر کشورهای خارجی «همانند آمریکا بدعهدی کنند» و از برجام خارج شوند، خواهند دید که کارشناسان ایران «در یک فرصت کوتاه فرسنگ‌ها بیشتر از آنچه قبل از برجام بوده‌ایم پیش خواهند رفت و صنعت هسته‌ای کشور را به نقاط حساس‌تر و پیشرفت تعیین‌کننده‌تر» خواهند رساند.

بر اساس توافق هسته‌ای، هرگونه غنی‌سازی اورانیوم در «فردو» منع شده و ایران باید این تأسیسات را به یک مرکز علمی و فناوری هسته‌ای تبدیل کند.

به گزارش ایسنا، آقای علوی با اشاره به اینکه دیپلمات‌های ایرانی صراحتاً به طرف‌های مذاکره گفته‌اند که «برجام به مویی بند است» افزود: خروج آمریکا از برجام «اعتبار اندکی که این توافق داشت را از بین برد».

توافق هسته‌ای تیرماه ۹۴ بین ایران و شش قدرت جهانی به امضا رسید، اما دونالد ترامپ در روز ۱۸ اردیبهشت امسال با اشاره به این که جمهوری اسلامی پس از برجام همچنان به توسعه برنامه موشکی بالیستیک و همچنین «حمایتش از تروریسم» در منطقه ادامه داد، خروج آمریکا از این توافق را اعلام کرد.

در حال حاضر مذاکراتی بین ایران و سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیا در حال برگزاری است تا سرنوشت توافق هسته‌ای روشن شود.

گفته‌های وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی یک روز پس از آن منتشر می‌شود که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، تأکید کرده بود که ناموفق شدن برجام «برای ایران خیلی خطرناک است» هرچند اگر ایران مجبور شود تن به این کار خواهد داد.

محمدجواد ظریف همچنین با ادعای اینکه استراتژی آمریکا وادار کردن ایران به خروج از توافق هسته‌ای ست، گفته بود: «آمریکا مجاری تنفسی ما را شناسایی کرده و اگر هم به اندازه کافی شناسایی نکرده بود، با دستگیری ضراب و صدر هاشمی اینها را شناسایی کردند».

از سوی دیگر سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز با اشاره به مذاکرات تهران با کشورهای به گفته وی «علاقه‌مند» به حفظ برجام، بر اهمیت چین و روسیه در این مذاکرات تاکید کرده است.

بهرام قاسمی نادیده گرفتن این دو کشور و تکیه صرف بر مذاکره با کشورهای اروپایی را «خطا» دانست و گفت: اگر قرار است «بسته‌ای به عنوان پیشنهاد به ایران ارائه شود٬ باید مورد توافق هر پنج کشور باشد».

این مقام وزارت خارجه در عین حال از طرح شکایت ایران به دادگاه لاهه به دلیل مسدود شدن دو میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی ایران در آمریکا خبر داده است.

پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران٬ وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نام ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران را به دلیل «تأمین میلیون‌ها دلار منابع مالی» برای حزب‌الله لبنان در فهرست تحریم‌هایش قرار داد.

کشورهای اروپایی گفته‌اند با وجود تمایل بر حفظ برجام، درباره فعالیت‌های موشکی ایران و همچنین اقدامات جمهوری اسلامی در منطقه، با آمریکا هم‌نظر هستند.

در هفته‌های گذشته٬ چندین شرکت بزرگ اروپایی در حوزه‌های مختلف اعلام کرده‌اند که از رابطه تجاری با ایران دست می‌کشند.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا٬ ایسنا٬ مهر و رادیو فردا؛ ب.ب/ ج.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG