لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۱۴

بهای دلار دولتی به بیش از ۴۴۰۰ تومان رسید


بانک مرکزی ایران بهای دلار دولتی موسوم به دلار تک‌نرخی را از ۴۲۰۰ تومان به ۴۴۰۳ تومان افزایش داد؛ همزمان خبرگزاری مهر گزارش داده است که مواد اولیه و واسطه‌ای تولید نیز از شمول دریافت ارز دولتی خارج شده است.

خبرگزاری ایسنا روز شنبه ۶ مرداد به نقل از بانک مرکزی گزارش داد که نرخ مرجع دلار ۴۴۰۳ تومان اعلام شده اما به نوشته این خبرگزاری، این دلار با بهای ۴۴۲۵ تومان به متقاضیان فروخته می‌شود.

ایسنا با اشاره به گزارش‌های غیررسمی که پیش‌بینی می‌کردند نرخ دلار دولتی تا شش ماه تغییر نخواهد کرد، نوشته است در طول دو ماه اخیر این دلار حدود ۲۰۰ تومان گران شده است.

در پی نابسامانی گسترده‌ای که حدود چهار ماه پیش در بازار ارز روی داد، دولت ایران سرانجام ۲۱ فروردین اعلام کرد ارز مورد نیاز برای واردات و همچنین ورود ارز حاصل از صادرات به شبکه پولی و بانکی اقتصاد ایران، با دلار ۴۲۰۰ تومانی ارائه می‌شود و تمامی نرخ‌های غیر از آن «غیررسمی و غیرقانونی» محسوب می‌شود.

با این حال این سیاست با انتقادهای گسترده‌ای روبه‌رو شد و به گفته برخی از مقام‌ها و تحلیلگران، به فساد دامن زد. از جمله اکبر ترکان، مشاور رئیس جمهور ایران، ضمن انتقاد از عملکرد بانک مرکزی گفته بود که برخی واردکنندگان «با هزار جور کلک و حقه‌بازی ارز ۴۲۰۰ تومانی را می‌گیرند و کالا را به‌نرخ ارز ۸۰۰۰ تومانی می‌فروشند».

با شکست سیاست ارز تک‌نرخی، بانک مرکزی چهارم تیر از ایجاد «بازار ثانویه ارز» خبرداد و به این ترتیب، قیمت ارز در ایران سه‌نرخی شد.

از سوی دیگر خبرگزاری مهر روز شنبه با انتقاد از سیاست‌های «غلط» دولت روحانی در ۱۱۰ روز گذشته که به «شکل‌گیری رانت‌ها» انجامید، گزارش داد که مواد اولیه و واسطه‌ای تولید نیز از شمول دریافت ارز دولتی خارج شده‌اند.

به نوشته مهر، قرار است که دلار دولتی تنها به «واردات دارو و کالاهای اساسی» اختصاص یابد و مابقی نیازها نیز با نرخ بازار ثانویه که محلی برای تعامل صادرکنندگان و واردکنندگان است، تأمین شود.

این خبرگزاری به نقل از یک مقام مسئول در نظام بانکی گزارش کرده است که پتروشیمی‌ها از این پس دیگر الزامی به عرضه ارز حاصل از صادرات خود به دولت به نرخ ۴۲۰۰ تومانی نداشته و تنها با ارائه ارز با نرخ توافقی در بازار ثانویه، رفع تعهد ارزی خواهند کرد.

بروز نابسامانی در بازار ارز ایران به ویژه پس از خروج آمریکا از برجام اوج گرفت و در روزهای اخیر نیز با جنگ لفظی بین مقام‌های ایران و آمریکا بار دیگر به این آشفتگی دامن زد.

بنابر گزارش‌ها از بازار غیررسمی تهران، روز یکشنبه هر دلار آمریکا به بیش از ۹۵۰۰ تومان رسید.

با استفاده از ایسنا، مهر و رادیو فردا؛ ج
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۸۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG