لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۵۳

عراق برای بازسازی به ۸۸ میلیارد دلار نیاز دارد


کنفرانس بین‌المللی کویت که قرار است راه‌های بازسازی اقتصاد و زیرساخت‌های عراق را بررسی کند، سه روز طول خواهد کشید.

مقام‌های عراقی روز دوشنبه در یک کنفرانس بین‌المللی گفتند که بازسازی این کشور پس از سه سال جنگ با گروه حکومت اسلامی، داعش، ۸۸ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

سلمان الجمیلی، وزیر برنامه‌ریزی عراق، در یک کنفرانس بین‌المللی در کویت با حضور اهداکنندگان کمک مالی و سرمایه گذاران گفت که «بازسازی عراق احیای امید برای اين کشور است و احیای ثبات در عراق عاملی برای با ثباتی کشورهای منطقه و جهان است».

کنفرانس بین‌المللی کویت که سه روز طول خواهد کشید، قرار است راه‌های بازسازی اقتصاد و زیرساخت‌های عراق را بررسی کند.

به گفته مقام‌های آمریکایی، ایالات متحده که در رأس یک ائتلاف بین‌المللی از نبرد عراق با پیکارجویان داعش حمایت کرده، در نظر ندارد در این کنفرانس کمک مالی به عراق را تقبل کند.

مقام‌های عراقی گفته‌اند که کشورهای دیگر به غیر از کمک مالی می‌توانند وام‌های عراق را تضمین کنند تا این کشور بتواند برای تأمین بودجه طرح‌های خود، وام‌هایی با بهره پایین و بازپرداخت طولانی‌مدت دریافت کند.

دولت عراق پس از بازپس گرفتن تقریباً تمامی قلمروی تحت کنترل گروه داعش در ماه دسامبر سال گذشته میلادی، مزدیک به دو ماه پیش، پیروزی در نبرد با این گروه را اعلام کرد.

تحت تأثیر این نبردها در سه سال گذشته بخش‌های وسیعی از عراق ویران و میلیون‌ها نفر از مردم آواره شده‌اند.

پس از اشغال عراق توسط آمریکا و سرنگونی رژیم صدام حسین در سال ۲۰۰۳ میلیاردها دلار کمک مالی به این کشور پرداخت شد.

پس از آن عراق حدود ۱۰ سال صحنه نبردهای فرقه‌ای و قومی، و یا مبارزه با شورشیان بود تا اینکه گروه حکومت اسلامی، داعش، در سال ۲۰۱۴ ظهور کرد و با سرعت بخش وسیعی از نواحی شمالی و غربی کشور را به تصرف خود درآورد.

بر پایه گزارش رادیو اروپای آزاد و با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه و رویترز؛ ش.ر./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG