لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۱۸

استقبال نخست‌وزیر اسرائیل از راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران


بنیامین نتانیاهو در کنار ییسرائل کاتز وزیر اطلاعات اسرائیل در یکی از نشست‌های کابینه

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل از اعلام راهبرد جدید واشینگتن در قبال جمهوری اسلامی ایران توسط رئیس‌جمهور آمریکا تقدیر کرد و همزمان وزیر اطلاعات اسرائیل گفت، این تحول «کاملاً می‌تواند به جنگ با ایران منجر شود».

دونالد ترامپ شامگاه جمعه ۲۱ مهر در سخنانی در کاخ سفید گفت پایندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید نمی‌کند و اگر در همکاری با کنگره و متحدان اروپایی این توافق اصلاح نشود، به آن پایان خواهد داد.

آقای ترامپ تأکید کرد که برجام در شکل کنونی آن، «دیکتاتورهای ایران را در قدرت حفظ می‌کند».

همچنین به دستور دونالد ترامپ، وزارت خزانه‌داری آمریکا در این روز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به فهرست تحریم‌های خود افزود.

در واکنش به این رویداد، بنیامین نتانیاهو در ویدئویی از دفتر نخست‌وزیری که بلافاصله در پایان بیانیه دونالد ترامپ از رسانه‌های اسرائیل پخش شد، با «شادباش» به رئیس‌جمهور آمریکا افزود که «رئیس‌جمهور ترامپ گامی شجاعانه علیه دشمنی ایران برداشته است».

آقای نتانیاهو راهبرد تازه واشینگتن را «فرصتی برای برخورد مستقیم با رژیم تروریستی ایران» توصیف و تأکید کرد که «اگر برجام تغییر نکند، بزرگترین رژیم حامی ترور، در چند سال به زرادخانه بمب اتمی دست خواهد یافت و این ضربه‌ای به آینده مشترک ما خواهد بود».

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین افزود که «رئیس‌جمهور ترامپ فرصت تغییر این توافق بد و انسداد تجاوزگری ایران را فراهم کرده است».

او تأکید کرد که «اسرائیل از این تحول استقبال می‌کند و هر دولت و هر انسان مسئولی که نگران امنیت و صلح جهانی است، باید از این امر حمایت کند».

همزمان، ییسرائل کاتز وزیر اطلاعات اسرائیل شامگاه جمعه در یک برنامه تلویزیونی در حالی که به طور مستقیم راهبرد جدید دونالد ترامپ در قبال ایران را می‌شنید، اعلام کرد که این «تحول چشمگیر» می‌تواند «کاملاً به جنگ نیز بینجامد».

آقای کاتز افزود «ایران کره شمالی جدید است. ما می‌بینیم که مسائل در منطقه به کجا منتهی می‌شود».

ییسرائل کاتز با تأکید بر اینکه دولت نتانیاهو در تعیین راهبرد جدید آمریکا نقش داشته، افزود که «سفر ماه گذشته نتانیاهو به نیویورک برای ملاقات با ترامپ برای تشریح موضع اسرائیل در مورد ایران، مهم‌ترین دیدار رهبر اسرائیل با یک رئیس‌جمهور آمریکا در ۱۰ سال گذشته بوده است».

وزیر اطلاعات اسرائیل که عضو حزب حاکم لیکود نیز هست، همچنین به تلویزیون اسرائیل گفت که «امشب [پس از اعلام راهبرد جدید آمریکا] خامنه‌ای، روحانی و قاسم سلیمانی خواب آرامی نخواهند داشت».

بنیامین نتانیاهو و دولت او از زمان دستیابی ایران و شش قدرت جهانی به توافق هسته‌ای در تیر ماه سال ۹۴، از مخالفان سرسخت برجام بوده‌اند.

آقای نتانیاهو ماه گذشته با سفر به نیویورک، در سومین دیدار با دونالد ترامپ از زمان تغییر دولت در آمریکا، با او دیدار کرد تا موضع خود را در مورد ایران برای او تشریح کند.

نتانیاهو خود در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تأکید بر «لغو یا اصلاح کلی» برجام و حمله شدید به رژیم ایران و حاکمان آن، گفت «برجام ایران را به کره شمالی دیگری مبدل می‌کند».

در همین حال، آسوشیتدپرس در روزهای گذشته گزارش داده بود که کارشناسان امنیتی اسرائیلی بسیاری که اکثراً از مسئولان پیشین نهادهای امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل بودند، با اصرار نتانیاهو به ترامپ برای لغو برجام همسویی نشان نداده بودند.

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران شامگاه جمعه در کنفرانسی در تهران با تأکید بر اینکه ملت ایران از تغییر راهبرد آمریکا «غافلگیر نشده» گفت که جمهوری اسلامی تا زمانی که منافعش ایجاب کند، برجام را رعایت می‌کند و به همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه خواهد داد.

او در عین حال افزود که «اگر طرف‌های ما از برجام تخطی کنند، ما نیز لحظه‌ای در دفاع از منافع خود تردید نخواهیم کرد».

XS
SM
MD
LG