لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۳۸

چهار کشته و ده‌ها زخمی در اعتراض‌های روز جمعه کرانه باختری و غزه


ابراهیم ابوثریا، فردی که روی ویلچر در اعتراض‌ها حضور می‌یافت، پس از مجروح شدن به ضرب گلوله، جان خود را از دست داده است.

همزمان با تداوم اعتراض‌ها به تصمیم دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس، اورشلیم، به پایتختی اسرائیل، به گفته منابع پزشکی روز جمعه نیروهای اسرائیلی با شلیک گلوله‌های واقعی به سوی فلسطینیان ۴ نفر را کشته و ده‌ها تن دیگر را زخمی کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز بخش اعظم این تلفات مربوط به مرزهای نوار غزه است که هزاران فلسطینی در آنجا اجتماع کرده و به سوی سربازان اسرائیلی در آن سوی مرز سنگ پرتاب می‌کردند. منابع پزشکی می‌گویند دو نفر از معترضان که یکی از آنها معلول و روی صندلی چرخدار بود، به ضرب گلوله کشته و ۱۵۰ نفر دیگر مجروح شده‌اند.

در کرانه باختری رود اردن نیز پزشکان می‌گویند دو نفر از تظاهرکنندگان کشته شده و حداقل ۱۰ نفر دیگر به ضرب گلوله سربازان اسرائیلی مجروح شده‌اند.

پلیس اسرائیل می‌گوید یکی از این کشته‌شدگان فردی بوده که با چاقو به نیروهای اسرائیلی حمله کرده بود. یک شاهد عینی به خبرگزاری رویترز گفت این مرد چاقو در دست داشت و چیزی پوشیده بود که شبیه جلیقه یا کمربند انفجاری بود. اما یک پزشک فلسطینی که به انتقال این مرد برای مداوا کمک کرده گفته است که این کمربند انفجاری تقلبی بود.

تصمیم روز ششم دسامبر دونالد ترامپ که به سیاست آمریکا طی دهه‌های گذشته برای عدم مداخله در اوضاع شهر بیت‌المقدس، اورشلیم، پایان داد، خشم فلسطینیان و جهان عرب را برانگیخته است.

خبرگزاری رویترز یادآوری می‌کند که متحدان اروپایی واشنگتن و دولت روسیه نیز با این تصمیم مخالفت کرده‌اند.

گروه حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد و همزیستی با اسرائیل را قبول ندارد، هفته گذشته خواستار یک قیام جدید توسط فلسطینیان شد. ولی در بخش شرقی بیت‌المقدس و کرانه باختری رود اردن هنوز چنین جنبش گسترده‌ای روی نداده است.

تقریباً هر شب موشک‌هایی از نوار غزه به سمت خاک اسرائیل شلیک می‌شوند ولی تاکنون تلفاتی در برنداشته است. اسرائیل با حملات هوایی به مراکز حماس دست به تلافی زده و در یکی از این حملات دو پیکارجوی حماس کشته شدند.

ارتش اسرائیل می‌گوید روز جمعه در جوار حصار مرزی با نوار غزه حدود سه هزار و ۵۰۰ فلسطینی تظاهرات کردند. در بیانیه ارتش اسرائیل گفته می‌شود «در جریان شورش خشونت‌آمیز، سربازان اسرائیلی فقط به سوی عوامل اصلی تحریک و شورش شلیک کردند».

یک سخنگوی ارتش اسرائیل حاضر نشد در مورد کشته شدن فردی که روی صندلی چرخدار بوده اظهار نظر کند.

به نوشته رویترز این فرد به نام ابراهیم ابوثریا ۲۹ ساله، یکی از کسانی بود که همیشه در تظاهرات شرکت می کرد. او در مصاحبه‌های خود با رسانه‌ها گفته بود که در جریان حملات موشکی اسرائیل به نوار غزه در سال ۲۰۰۸ هر دو پای خود را از دست داده است.

ارتش اسرائیل گفته است که در کرانه باختری رود اردن نيز حدود دو هزار و ۵۰۰ فلسطینی در تظاهرات شرکت داشته و به سوی سربازان و مأموران مرزبانی اسرائیلی سنگ و بمب‌های آتش‌زا پرتاب کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG