لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۵۰

دست کم ۲۳ کشته در انفجار دو خودروی بمب‌گذاری شده در موگادیشو


یکی از انفجارها در هتلی در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری سومالی روی داده است.

انفجار دو خودروی بمب‌گذاری شده در موگادیشو پایتخت سومالی، دست کم ۲۳ کشته به جای گذاشته و گروه اسلام‌گرای الشباب مسئولیت این انفجارها را به عهده گرفته است.

این انفجارها روز شنبه ششم آبان یکی در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری سومالی و دیگری در نزدیکی ساختمان پیشین مجلس این کشور روی داد است.

رویترز به نقل مقام‌های پلیس سومالی نوشت که در نخستین حادثه یک خورودی انتحاری به هتلی در ۶۰۰ متری کاخ ریاست جمهوری وارد برد و پس از آن شبه‌نظامیان مسلح به درون ساختمان هتل هجوم بردند.

تنها چند دقیقه پس از این رویداد، خودروی بمب‌گذاری شده دیگری در نزدیکی ساختمان سابق مجلس سومالی منفجر شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مأمور پلیس گزارش داده‌است که بیشتر کشته‌شدگان را نیروهای پلیس تشکیل می‌دهند.

این مامور پلیس همچنین از ورود نیروهای امنیتی به بخش کوچکی از هتل مورد حمله و تبادل سنگین آتش میان آنها و شبه‌نظامیان خبر داده است.

بر پایه این گزارش نیروهای پلیسی که در این حادثه کشته شده‌اند، در ورودی هتل مستقر شده بودند.

همچنین گزارش شده که یک نماینده مجلس سومالی نیز در این حادثه کشته شده است.

پلیس همچنین انتظار دارد که با توجه به ادامه داشتن درگیری نیروهای امنیتی با شبه‌نظامیان، تعداد قربانیان این حمله افزایش داشته باشد.

رویترز علاوه بر این به نقل از یکی از مقام‌های اورژانس سومالی نوشته است که دست کم ۱۷ مجروح به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

بر پایه گزارش رویترز، گروه اسلام‌گرای الشباب که تاکنون مسئولیت بیساری از حملات مشابه را در سومالی به عهده گرفته، در مورد حملات روز شنبه هم ادعای مسئولیت کرده است.

یک سخنگوی این گروه به رویترز گفته است که هدف آنها از این حمله، وزیران کابینه و نیروهای امنیتی حاضر در درون هتل بوده‌اند، و هتل مورد حمله به وزیر امنیت داخلی سومالی تعلق دارد.

گروه الشباب برای سرنگون کردن دولت سومالی که از حمایت بین‌المللی برخوردار است مبارزه می‌کنند و خواستار اجرای قوانین شریعت در این کشور هستند.

دو هفته پیش نیز در یک بمب‌گذاری در موگادیشو که مرگبارترین حمله تاریخ این کشور شناخته شده، ۳۵۸ تن جان خود را از دست دادند و مظنون اصلی ارتکاب این حمله هم گروه الشباب بود. گرچه این گروه حاضر نشد مسئولیت این حمله مرگبار را تقبل کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG