لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۳۷

«به نازنین زاغری گفته‌اند تا بریتانیا بدهی‌اش را نپردازد او آزاد نخواهد شد»


یکی از تجمع‌هایی که با درخواست آزادی نازنین زاغری در برابر سفارت ایران در لندن برگزار شد

به گفته نزدیکان نازنین زاغری، شهروند ایرانی‌بریتانیایی که در تهران زندانی است، یکی از مقام‌های قضایی به او گفته است تا زمانی که دولت بریتانیا بدهی‌اش به ایران را نپردازد او مشمول آزادی زودهنگام نخواهد شد.

بنابر بیانیه «کمپین نازنین را آزاد کنید» که روز دوشنبه یکم مرداد منتشر شد، قاضی مسئول بررسی تقاضاهای عفو و آزادی زودهنگام روز شنبه به خانم زاغری گفته است تا بازپرداخت بدهی دولت بریتانیا، او مشمول آزادی زودهنگام، آزادی مشروط، یا عفو به دلایل بشردوستانه نخواهد شد.

نازنین زاغری رتکلیف، کارمند سابق مؤسسه خیریه تامسون رویترز، در فروردین ۹۵ هنگام خروج از ایران بازداشت و پس از متهم شدن به «مشارکت در فعالیت‌های مرتبط با براندازی نرم» به پنج سال زندان محکوم شد.

به نوشته کمپین «نازنین را آزاد کنید»، خانم زاغری از حدود هشت ماه پیش مشمول آزادی مشروط بوده، و از چند هفته دیگر نیز با توجه به سپری شدن نیمی از حکم حبس‌اش، مشمول آزادی بی‌قید و شرط است.

بنا بر همین گزارش، نازنین زاغری برای درخواست آزادی پس از تحمل نیمی از دوران حبس، روز شنبه حدود نیم ساعت با قاضی عباسی، مسئول تصمیم‌گیری در این مورد، دیدار کرد.

به نوشته این بیانیه، قاضی عباسی به او توصیه کرد که موضوع عدم آزادی‌اش تا زمان بازپرداخت بدهی بریتانیا را به کسی نگوید، اما نازنین مشروح این گفت‌وگو را برای خانواده‌اش تعریف کرده است.

این شهروند ایرانی‌بریتانیایی همچنین به خانواده‌اش گفته است که در دیدار با قاضی عباسی از او خواسته است با توجه به سن دخترش که امسال باید به مدرسه برود، اجازه بدهند که او به پدرش در بریتانیا ملحق شود؛ اما قاضی با این درخواست نیز موافقت نکرده است.

گابریلا، دختر خانم زاغری که چندی پیش چهار سالگی را پشت سر گذاشت، از زمان بازداشت مادرش اجازه خروج از ایران را ندارد.

از سوی دیگر در این بیانیه گفته شده است که نازنین زاغری یکشنبه گذشته تلفنی با سفر بریتانیا در تهران گفت‌وگو کرده و سفیر به او گفته است که وزیرخارجه بریتانیا مشخصا در مورد این پرونده از او سوال کرده و پیگیری وضعیت خانم زاغری را از جمله اولویت‌های خود ذکر کرده است.

خانواده زاغری‌رتکلیف گفته‌اند که در تلاش‌اند تا با جرمی هانت، وزیر خارجه جدید بریتانیا، دیدار کنند.

در طول بیش از دو سالی که از بازداشت و محکومیت نازنین زاغری در ایران می‌گذرد، بریتانیا بارها خواستار آزادی او شده و بوریس جانسون، وزیر خارجه سابق این کشور نیز در سفر به تهران، خواستار آزادی خانم زاغری به دلایل بشردوستانه شده بود.

با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی این درخواست‌ها را بی‌پاسخ گذاشته و گزارش‌هایی نیز درباره گره خوردن سرنوشت خانم زاغری با موضوع قدیمی اختلاف مالی دو کشور منتشر شده است. با این حال وزارت خارجه ایران چنین ارتباطی را رد کرده است.

با استفاده از بیانیه مطبوعاتی کمپین نازنین را آزاد کنید و گزارش‌های رادیو فردا / ش.ر/ ج
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG