لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۴:۱۶

هشدار مقام‌های اسرائیلی در مورد «خطر ایران» در دیدار با دبیرکل سازمان ملل


نخست‌وزیر و وزیر دفاع اسرائیل در دیدار با دبیرکل سازمان ملل متحد گفته‌اند که ایران در لبنان و سوریه «کارخانه‌های تولید موشک نقطه‌زن می‌سازد» و تأکید کرده‌اند که اسرائیل با این خطر «کنار نخواهد آمد» و «سازمان ملل نیز نباید این وضع را تحمل کند».

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، دیدارهای جداگانه بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر و آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد دوشنبه ششم شهریور در اورشلیم، بیت‌المقدس انجام شده است.

این نخستین سفر آقای گوترش به خاورمیانه از آغاز دبیرکلی او در سازمان ملل است.

به گزارش وای.نت، بنیامین نتانیاهو در دیدار با دبیرکل سازمان ملل گفته است که موشک و «جنگ‌افزار دقیق» تولیدی در کارخانه‌های ایرانی در لبنان و سوریه قرار است علیه اسرائیل به کار گرفته شود، زیرا «هدف‌های ضداسرائیلی، دلیل حضور ایران در سوریه و لبنان است».

به گفته آقای نتانیاهو، اسرائیل اجازه نخواهد داد «حلقه ایران و حزب‌الله دور گردن اسرائیل تنگ شود».

نخست‌وزیر اسرائیل این را نیز گفته است که بر اساس قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت، سازمان ملل می‌بایست حزب‌الله را خلع سلاح می‌کرد اما این سازمان «در هر چه مربوط به وظیفه خود در مورد اسرائیل بوده، شکست خورده است».

اشاره آقای نتانیاهو به قطعنامه‌ای است که در سال ۲۰۰۶ به جنگ ۳۴ روزه اسرائیل با حزب‌الله لبنان پایان داد و بر اساس آن، حزب‌الله و گروه‌های دیگر در جنوب لبنان باید خلع سلاح می‌شدند اما حزب‌الله تأیید می‌کند که زرادخانه‌اش بسیار قوی‌تر از زمان پیش از جنگ ۱۱ سال پیش است.

بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیل، آنتونیو گوترش در پاسخ به خواسته نخست‌وزیر اسرائیل گفته است سازمان ملل «از هر چه در توان دارد» برای نظارت بر حزب‌الله استفاده خواهد کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل پنج روز پیش از دیدار با دبیرکل سازمان ملل، خود به روسیه سفر کرد تا در دیدار با رئیس‌جمهور روسیه نسبت به خطر «حضور فزاینده ایران در سوریه» هشدار دهد.

آقای نتانیاهو در دیدار چهارشنبه گذشته با ولادیمیر پوتین در بندر سوچی، به طور تلویحی تهدید به اقدام نظامی کرد.

همزمان، وزیر دفاع اسرائیل در دیدار با دبیرکل سازمان ملل گفته است که «واقعیت تأسیس ساخت کارخانه‌های سلاح دقیق از سوی ایران در لبنان، از نظر اسرائیل غیرقابل تحمل است».

آویگدور لیبرمن افزود، «ایران می‌خواهد در سوریه پایگاه هوایی و دریایی بسازد؛ هزاران شیعی مزدور را وارد کند و دالان (زمینی) از سوریه و لبنان به عراق ایجاد کند تا جنگ‌افزار پیشرفته و دقیق را انتقال داده و با تقویت هژمونی شیعه، تمامی منطقه و در صدر آن، اسرائیل را تهدید کند».

به گفته وزیر دفاع اسرائیل، کشورش «در سال‌های اخیر شاهد تکرار تلاش ایران برای انتقال جنگ‌افزار از سوریه به لبنان بوده و همزمان ایران کارخانه‌های تولید سلاح دقیق در لبنان بر پا می‌کند ولی اسرائیل با عزم راسخ با این تهدید امنیتی علیه شهروندانش مقابله می‌کند».

به گزارش وای.نت، آقای لیبرمن تصاویر و اسناد دیگری را در مورد «تقویت حزب‌الله در جنوب لبنان» به دبیرکل سازمان ملل نشان داده و گفته است که حزب‌الله «به بهانه‌های مختلف حضور خود در مرزهای ما با لبنان را تقویت می‌کند و تجهیزات نظامی و از جمله موشک و راکت‌ها را که تهدیدی برای شهروندان اسرائیل است، بیشتر کرده است».

وزیر دفاع اسرائیل افزوده است که «دولت و بویژه مردم جنوب لبنان باید بدانند اگر این موشک‌ها و راکت‌ها به سوی اسرائیل شلیک شود، اسرائیل با قدرت کاملاً زیاد و با سرعت اقدام می‌کند».

آقای لیبرمن در روزهای گذشته نیز در تهدید غیرمستقیم به اقدام نظامی گفته بود، کشورش «شاهد ساکت حضور ایران در سوریه نخواهد بود».

اسرائیل توضیح نداده است که منظورش از این تهدیدهای تلویحی به اقدام نظامی چیست.

اما روزنامه اسرائیلی جروزالم پست دوشنبه به نقل از یک مقام اسرائیلی، بدون ذکر نام او، نوشته است، بمباران اقامتگاه بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه می‌تواند یکی از کارهایی باشد که اسرائیل در مقابله با نفوذ ایران در سوریه انجام دهد.

رسانه‌های روسیه در روزهای گذشته خبر داده بودند، یوسی کهن رئیس موساد که نتانیاهو را در ملاقات چهارشنبه گذشته با پوتین در روسیه همراهی می‌کرد، اسناد و مدارک محرمانه موساد را در مورد حضور ایران در سوریه به رئیس‌جمهور روسیه ارائه کرد.

دیگر دیدارهای دبیرکل سازمان ملل در اسرائیل و کرانه باختری

دبیرکل سازمان ملل همچنین دوشنبه در نخستین روز از دیدار رسمی خود از اسرائیل با رئوون ریولین رئیس‌جمهور اسرائیل ملاقات کرد، و به گزارش رسانه‌های اسرائیل، گفت بر این باور است که نداهای نابودی اسرائیل «یهودستیزی مدرن» است و اسرائیل حق دارد از صلح و ثبات برخوردار باشد.

آنتونیو گوترش، دیپلمات و نخست‌وزیر پیشین پرتغال، سفر سه روزه خود به اسرائیل را با حضور در موزه هولوکاست اورشلیم آغاز کرد و گفت «سازمان ملل متعهد به مقابله با یهودستیزی است».

اسرائیل به تازگی با دستور نتانیاهو بودجه اهدایی خود به سازمان ملل و نهادهای آن، از جمله یونسکو را به میزان چشمگیری کاهش داده تا ناخشنودی خود را از «قطعنامه‌های ضداسرائیلی» این سازمان نشان دهد.

دبیرکل سازمان ملل در ادامه حضور خود در اسرائیل با خانواده‌های نظامیان و غیرنظامیان اسرائیلی اسیر در دست حماس ملاقات می‌کند و سپس برای گفت‌وگو با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردانی به کرانه باختری می‌رود.

اما معلوم نیست که آقای گوترش از غزه نیز بازدید می‌کند یا نه.

وزیر دفاع اسرائیل در دیدار دوشنبه با دبیرکل سازمان ملل ادعا کرد که محمود عباس وضعیت باریکه غزه را وخیم می کند تا موجب جنگ میان اسرائیل و حماس شود.

آقای عباس در روزهای گذشته نسبت به پیشبرد روند صلح ابراز نومیدی کرد، هر چند که در دیدار چهارشنبه گذشته با جرد کوشنر مشاور ارشد رئیس‌جمهور آمریکا گفت، با دولت واشینگتن برای تحقق راهکار دو کشوری (استقلال فلسطین در کنار اسرائیل) کار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG