لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۰۴:۳۵

ترزا می مسمومیت شیمیایی دو شهروند دیگر بریتانیایی را «عمیقا نگران‌کننده» خواند


نخست وزیر بریتانیا مسمومیت دو شهروند دیگر بریتانیایی با عامل اعصاب را «عمیقا نگران‌کننده» خواند و وزیر امنیت این کشور نیز از روسیه خواست تا درباره ماده مخرب اعصاب، موسوم به نوویچُک، توضیح دهد؛ همزمان روسیه لندن را به «بازی سیاسی» متهم کرده است.

یک زن و مرد بریتانیایی شنبه گذشته در منطقه مسکونی امزبوری در حالی که بیهوش بودند به بیمارستان منتقل شدند و رئیس سازمان ضدتروریسم بریتانیا روز پنج‌شنبه ۱۴ تیر اعلام کرد که این زوج با عامل اعصاب نوویچُک که محصولی نظامی است مسموم شده‌اند.

نوویچُک همان سمی است که چهار ماه پیش نزدیک بود جان سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس، و دخترش را بگیرد. از سوی دیگر، ایمزبری، منطقه‌ای که دو مسموم جدید در آن یافت شده‌اند تنها ۱۱ کیلومتر با محل مسمومیت اسکریپال فاصله دارد.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، روز پنج‌شنبه در برلین و در نشست خبری با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان گفت: این هفته، دوباره دو نفر دیگر در بریتانیا با عامل اعصاب نوویچک آلوده شده‌اند. آشکار است که این عمیقا نگران‌کننده است.

خانم می همچنین تأکید کرد که پلیس در تحقیقاتش از هیچ سرنخی چشم نخواهد پوشید.

از سوی دیگر بن والاس، وزیر امنیت بریتانیا، روز پنج‌شنبه با اشاره به رویداد ماه مارس، یعنی مسمومیت سرگئی اسکریپال و دخترش، گفت که دولت روسیه برای «جبران این کار غلط» می‌تواند بگوید دقیقا چه اتفاقی افتاده و «آنها چه کرده‌اند».

مسمومیت این دو نفر به تیره‌تر شدن روابط اروپا و روسیه انجامید.

با این حال کاخ کرملین درباره یافت شدن دو مورد جدید مسمومیت با عامل اعصاب در بریتانیا، دولت ترزا می را به «بازی سیاسی» متهم کرده است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، روز پنج‌شنبه گفت که دولت بریتانیا باید دست از «توطئه و بازی با عامل‌های اعصاب» بردارد و «در مسیر تحقیقات مشترک مانع ایجاد نکند».

با این حال دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، حادثه جدید را «بسیار نگران‌کننده» خوانده است.

به گفته مقام‌های بریتانیایی، وضعیت جسمی زوجی که در ایمزبری بستری هستند وخیم است. این دو نفر در ۱۱ کیلومتری محل سوءقصد به سرگئی اسکریپال و دخترش بوده‌اند و به همان بیمارستانی منتقل شدند که دو نفر قبلی در آن بودند. گفته می‌شود که این بیمارستان تنها مرکز پزشکی است که تجربه لازم برای درمان این نوع مسمومیت‌های شیمیایی را دارد.

نیل باسو، رئیس سازمان ضدتروریسم بریتانیا، با اشاره به اینکه آزمایش‌ها نشان می‌دهد دو شهروند ایمزبری نیز با عامل نوویچک مسموم شده‌اند گفت که با این حال هنوز نمی‌توان با قاطعیت گفت که منبع هر دو مسمومیت به وسیله این ماده یکی بوده؛ هرچند این احتمال هم یکی از موضوعات تحقیقات است.

به گفته اين مقام امنیتی، در سوابق این مرد ۴۵ ساله و زن ۴۴ ساله هیچ نکته‌ای دیده نمی‌شود که به آن دلیل هدف قرار گرفته باشند و هنوز مشخص نیست که این دو چگونه در معرض این ماده سمی قرار گرفته‌اند.

نوویچُک

به نوشته خبرگزاری فرانسه، مجموعه مواد سمی که با اسم نوویچک شناخته می‌شوند در اواخر جنگ سرد توسط اتحاد شوروی تولید شد ولی هیچ‌گاه در جنگ از آن استفاده نشد.

نوویچک در زبان روسی به معنای «تازه‌وارد» یا «سری جدید» است.

بر خلاف سایر مواد سمی و مخرب اعصاب که به شکل مایع یا بخار هستند نوویچک به شکل پودر است.

این عامل اعصاب به احتمال زیاد از دو ماده غیرسمی تشکیل می‌شود که در حالت ترکیب، به یک ماده مخرب اعصاب بدل می‌شود.

به گفته گری استیفنز، کارشناس داروشناسی در دانشگاه‌های بریتانیا، این ماده از سارین و وی‌اکس خطرناک‌تر و تشخیص آن دشوارتر است.

به گفته این دانشمند، یکی از دلایل اصلی تولید نوویچک این است که مواد تشکیل‌دهنده آن ممنوع نیست و مواد شیمیایی اولیه که برای تولید آن به کار می‌رود برای حامل آنها خطرناک نیست.

آقای اسکریپال و دخترش هر دو با موفقیت درمان شدند بنابراین به احتمال فراوان زوج بریتانیایی که اخیرا مسموم شده اند نیز سلامت خود را بازخواهند یافت.

از سوی دیگر یکی از احتمالاتی که در رسانه‌ها مطرح شده است است که دو نفر جدید نیز با باقیمانده ماده‌ای که چهار ماه پیش در منطقه استفاده شد مسموم شده باشند.

به گفته خبرگزاری فرانسه، نوویچک بسیار مقاوم است، مدت‌ها در محیط باقی می‌ماند و بسرعت تبخیر یا تجزیه نمی‌شود.

با استفاده از گزارش‌های آسوشیتدپرس، رویترز و رادیو فردا / ش.ر / ج.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG