لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۵۵

فراخوان پومپئو: ارتش ونزوئلا از مردم محافظت کند


صحنه‌ای از خشونت‌ها در مرز ونزوئلا و برزیل

درگیری‌های مرگبار بر سر ورود کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه به ونزوئلا شامگاه شنبه، ۵ اسفند، بحران شش هفته‌ای در این کشور را به اوج رساند و دست‌کم دو کشته برجای گذاشت؛ همزمان وزیر خارجه آمریکا از ارتشیان ونزوئلا خواسته است در برابر «عوامل کوبایی» از مردم خود محافظت کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هزاران تن از شهروندان ونزوئلا که عمدتا پوشش سفید به تن داشتند روز شنبه برای دریافت کمک‌ها به سوی نقاط مرزی رفتند اما در پی شلیک نیروهای امنیتی به سوی آنها، دو نفر از جمله یک نوجوان ۱۴ ساله کشته شدند.

همچنین در جریان خشونت‌ها دو کامیون به آتش کشیده شد و بیش از سیصد تن زخمی شدند.

پس از وقوع خشونت‌ها خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا، اعلام کرد جامعه جهانی باید برای آزادی این کشور «همه گزینه‌ها را مد نظر داشته باشد».

آقای گوایدو در توئیتی نوشت: «رویدادهای امروز ناچارم می‌کند که تصمیمی بگیرم: رسما به جامعه بین‌المللی ابراز داریم که ما برای آزادسازی این کشور باید همه گزینه‌ها را باز بگذاریم».

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز با انتشار چندین توئیت، تیراندازی به سوی مردم ونزوئلا را محکوم کرد و نوشت: «کدام دیکتاتور مریضی است که مانع از رساندن غذا به مردم گرسنه می‌شود؟».

آقای پومپئو با تأکید بر اینکه آمریکا علیه عوامل حمله به مردم اقدام خواهد کرد، ارتش ونزوئلا را فراخواند که به وظیفه خود در زمینه حفاظت از جان شهروندان عمل کند و در برابر «عوامل کوبایی که به نمایندگی از مادورو به مردم حمله کرده‌اند» بایستد.

بحران عمیق اقتصادی در ونزوئلا از ماه‌ها پیش به بروز ابرتورم در این کشور منجر شده و نیروهای وفادار به نیکلاس مادورو در هفته‌های اخیر از ورود کمک‌های بشردوستانه به داخل کشور جلوگیری کرده‌اند.

کمک‌های غذایی و دارویی، که بیشتر آنها از سوی آمریکا ارسال شده، در شهرهای مرزی کلمبیا و برزیل، که هر دو ریاست جمهوری گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند، انبار شده است اما نیکلاس مادورو با این ادعا که «این محموله‌ها پوششی برای تجاوز آمریکاست» اجازه ورود به آنها نداده است.

خشونت‌های اخیر ونزوئلا در حالی روی می‌دهد که قرار است «گروه لیما» روز دوشنبه در بوگوتا، پایتخت کلمبیا، نشستی در این باره برگزار کند.

خوان گوایدو گفته است با حضور در این نشست، خواسته خود از جامعه جهانی را تکرار خواهد کرد.

از آمریکا نیز مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، در نشست بوگوتا حاضر خواهد بود.

آقای ترامپ حدود سه هفته پیش گفته بود دخالت نظامی در ونزوئلا یکی از گزینه‌ها است.

در مقابل، روسیه در مورد «دخالت‌های مخرب» در ونزوئلا هشدار داده است.

آمریکا و بیش از ۵۰ کشور جهان با اعلام حمایت از خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا، خواستار کناره‌گیری نیکلاس مادورو از قدرت شده‌اند.

با این حال روسیه، چین، کوبا و شماری از کشورها گفته‌اند همچنان مادورو را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا به رسمیت می‌شناسند.

با استفاده از خبرگزاری فرانسه، رویترز، توئیتر و رادیو فردا؛ ج / پ.پ

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG