لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۰۶

مادورو برای جلوگیری از ورود کمک‌های خارجی مرز ونزوئلا با برزیل را بست


نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا که مشروعیتش به چالش کشیده شده است، روز پنج‌شنبه دستور داد که مرز این کشور با برزیل بسته شود تا امکان ورود کمک‌های انسان‌دوستانه به کشور وجود نداشته باشد.

آقای مادورو فرمان خود را از طریق تلویزیون دولتی این کشور اعلام کرد در حالی که دور او را شماری از فرماندهان ارتش ونزوئلا احاطه گرفته بودند. وی همچنین گفت که در حال بررسی این موضوع است که مرز کلمبیا را نیز ببندد یا نه.

رهبران اپوزیسیون ونزوئلا که در راس آنها خوان گوایدو قرار دارد، تاکید کرده‌اند که باید کمک‌های انسان‌دوستانه ایالات متحده که شامل غذا و داروست امکان ورود به ونزوئلا را داشته باشند، کشوری که تحت رهبری نیکلاس مادورو شرایط بسیار دشوار اقتصادی را تجربه می‌کند. مادورو اما می‌گوید که کشورش به چنین کمکی نیاز ندارد.

وی اظهار داشت: «کاری که امپراتوری ایالات متحده با کمک عروسک‌های خیمه شب‌بازی خود انجام می‌دهد در حقیقت تحریک داخلی است. آنها می‌خواستند که کشور را به یک آشوب گسترده بکشانند، اما موفق به چنین کاری نشدند.»

مادورو در روزهای اخیر نیز دستور به منع سفر هوایی و دریایی بین ونزوئلا و جزیره کوراسائو داده بود، جزیره‌ای تحت کنترل هلند و نزدیک به ونزوئلا در دریای کارائیب که بخشی از کمک‌های انسان‌دوستانه در آنجا ذخیره شده است.

از سویی خوان گوایدو روز پنج‌شنبه با کاروانی از کاراکاس پایتخت مرز کلمبیا شد تا بتواند بخش دیگری از کمک‌ها را که در شهر کوکوتا کلمبیا ذخیره شده به کشور خود بیاورد.

مادورو اما بحران انسانی در ونزوئلا را انکار می‌کند و ایالات متحده را متهم می‌سازد که رهبری یک کودتا علیه وی را بر عهده گرفته. وی می‌گوید که کمک‌های انسان‌دوستانه آمریکا زمینه مداخله نظامی در ونزوئلا را فراهم می‌آورد.

مادوروی سوسیالیست را خوان گوایدو به شدت به چالش کشیده. آقای گوایدو که ریاست جمهوری مادورو را نامشروع می‌داند، خود را رئیس جمهور موقت کشور نامیده و وعده انتخابات آزاد داده است.

گوایدو از حمایت ایالات متحده و بسیاری از کشورهای قاره آمریکا و اروپا برخوردار است. مادورو نیز پشتیبانی روسیه، چین، کوبا، ترکیه و ایران را دارد.

منبع: خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG