لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۰۳

پومپئو: اقدام ایران در کاهش بیشتر تعهدات اتمی‌اش «غیرقابل قبول است»


اظهارات مایک پومپئو نخستین واکنش مقام‌های آمریکایی به تصمیم جدید جمهوری اسلامی برای کاستن از تعهدات برجامی‌اش به شمار می‌رود

وزیر خارجه آمریکا در نخستین واکنش به تصمیم جدید جمهوری اسلامی برای کاهش مجدد تعهداتش ذیل برجام، این اقدام را «غیرقابل قبول» خواند؛ همزمان واکنش‌های مقام‌های اروپایی به اقدام ایران ادامه دارد.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۱۵ شهریور اقدامات هسته‌ای ایران، همچون تصمیم جدید تهران را غیرقابل قبول خواند.

آقای پومپئو در مصاحبه با رادیویی در کانزاس گفت: مقام‌های جمهوری اسلامی «همین دیروز اعلام کردند که تحقیقات و توسعه سیستم‌های سلاح هسته‌ای را گسترش می‌دهند. این اقدامات غیرقابل قبول هستند».

مایک پومپئو ساعتی بعد نیز در دو پیام توئیتری، با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی قصد دارد تمامی محدودیت‌ها بر تحقیقات و توسعه هسته‌ای را نقض کند، تصمیم جدید ایران را «باج‌خواهی هسته‌ای» خواند.

وزیر خارجه آمریکا در یکی از توئیت‌هایش نوشت: اینکه ایران ظرفیت غنی‌سازی انبوه اورانیوم را دارد یک «کانون سست» برجام را نشان می‌دهد.

مایک پومپئو همچنین ابراز اطمینان کرده است که بریتانیا، فرانسه و آلمان برای متوقف کردن «باج‌خواهی هسته‌ای» ایران دست به «اقداماتی قاطع» خواهند زد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، شامگاه چهارشنبه با اعلام اینکه «گام سوم» کاهش تعهدات هسته‌ای بزودی اجرایی می‌شود گفت که از روز جمعه «شاهد گسترش در تحقیق و توسعه در زمینه انواع سانتریفیوژها و سانتریفیوژهای جدید و هر آن چه برای غنی‌سازی نیاز داریم خواهیم بود».

تصمیم جدید جمهوری اسلامی با موجی از واکنش‌های مقام‌های اروپایی روبه‌رو شد.

در تازه‌ترین مورد، دولت آلمان اعلام کرد ایران هنوز می‌تواند از تصمیمش برای توقف برخی تعهدات برجامی منصرف شود.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز جمعه ۱۵ شهریور در نشستی خبری گفت: «مؤکدا از ایران می‌خواهیم که از وخیم‌تر کردن شرایط خودداری کند».

به گفته این مقام آلمانی، «هنوز خیلی دیر نشده که ایران مسیر اشتباه را کنار بگذارد».

پیش از آلمان، چند کشور و مقام اروپایی دیگر نیز به تصمیم جدید جمهوری اسلامی واکنش نشان داده بودند.

وزارت خارجه بریتانیا تصمیم جدید ایران را «عمیقا نگران‌کننده» خواند و گفت زمان وقوع این تصمیم «در شرایطی که ما و شرکای اروپایی و بین‌المللی‌مان برای کاستن از تنش‌ها با ایران بشدت کار می‌کنیم، دلسردکننده است».

وزارت خارجه فرانسه نیز با تأکید بر اینکه «ایران باید از هر اقدام مغایر با تعهداتش و از هر اقدامی که به تلاش‌ها برای کاهش تنش‌ها لطمه می‌زند خودداری کند» تأکید کرد که تصمیم جدید ایران را در رایزنی با شرکای خود و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بررسی خواهد کرد.

کارلوس روئیز، سخنگوی کمیسیون اروپا، نیز تصمیم جمهوری اسلامی را «ناسازگار» با برجام خواند و گفت: «مؤکدا از ایران می‌خواهیم که این گام‌ها را لغو کند و از انجام اقدامات بیشتری که به توافق هسته‌ای لطمه می‌زند، بپرهیزد».

به گزارش رسانه‌های ایران قرار است جزئیات «گام سوم» کاهش تعهدات برجامی ایران روز شنبه در نشست خبری بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، اعلام شود.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی گفته است محمدجواد ظریف جزئیات این تصمیم را در نامه‌ای به اطلاع فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، رسانده است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، روز جمعه گفت که این نامه روز پنج‌شنبه ارسال شده است.

مایا کوچیانچیک، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه با تایید اینکه این نامه به خانم موگرینی رسیده است، تصمیم ایران را «بسیار نگران‌کننده» خواند و گفت: «همواره بسیار صریح گفته‌ایم که تعهدات ما به برجام منوط به پایبندی کامل ایران به این توافق است».

ایران با تأکید بر اینکه پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها دیگر نفعی از توافق هسته‌ای نمی‌برد، از ۱۸ اردیبهشت امسال مهلت‌هایی ۶۰ روزه به طرف‌های اروپایی برای نجات برجام داده و گفته است «گام سوم» کاهش تعهدات اتمی‌اش را از روز جمعه ۱۵ شهریور اجرایی می‌کند.

جمهوری اسلامی در نخستین گام اعلام کرد دیگر به محدودیت ذخیره اورانیوم غنی‌‌شده (سقف سیصد کیلوگرم) پایبند نیست و در گام دوم نیز از سقف تعیین‌شده برای سطح غنی‌سازی اورانیوم (۳.۶۷ درصد) عبور کرد و به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به ۴.۵ درصد رساند.

منابع: خبرگزاری‌های فرانسه و رویترز، ایسنا، وبسایت اتحادیه اروپا و رادیو فردا /ج

دیدن نظرات (۷۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG