لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۵۶

تلویزیون سوئد: ایران به زودی نفتکش بریتانیایی را آزاد می‌کند


قایق تندرو سپاه در اطراف نفتکش بریتانیایی استنا ایمپرو

تلویزیون سوئدی اس‌وی‌دی می‌گوید ایران به زودی نفتکش توقیف‌شده بریتانیایی را آزاد می‌کند.

این شبکه تلویزیونی روز پنج‌شنبه ۳۱ مرداد به نقل از منابعی در وزارت خارجه سوئد گزارش داد «شواهدی بسیار قوی» دریافت شده نشانگر آن است که ایران به زودی نفتکش توقیف‌شده استنا ایمپرو را آزاد خواهد کرد.

تلویزیون اس‌وی‌دی به جزئیات این «شواهد بسیار قوی» اشاره‌ای نکرده اما خبرگزاری رویترز سفر روز چهارشنبه محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، به سوئد را یادآور شده است.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه سوئد در ای‌میلی که به این خبرگزاری فرستاده تنها گفته است: ما به سخنان علنی محمدجواد ظریف مبنی بر امیدواری به آزادی سریع استنا ایمپرو «نگاهی مثبت داریم اما آنچه را در جلسات به زبان آمد افشا نمی‌کنیم».

نفتکش استنا ایمپرو زیر پرچم بریتانیا و با کارگزاری شرکت سوئدی «استنا بالک» فعالیت می‌کرد.

مالک این نفتکش در استکهلم، پایتخت سوئد، با محمدجواد ظریف دیدار و گفت‌وگو کرد.

حدود دو هفته پس از توقیف نفتکش ایرانی «گریس ۱» در آب‌های جبل‌الطارق، سپاه پاسداران در ۲۸ تیر اقدام به توقیف استنا ایمپرو کرد و از آن زمان تنش بین دو تهران و لندن بالا گرفته است.

جبل‌الطارق روز یکشنبه هفته جاری نفتکش ایرانی که نامش به «آدریان دریا ۱» تغییر کرده است را آزاد کرد اما سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی گفته که دادگاه باید به موضوع «تخلفات» این نفتکش رسیدگی کند.

مقام‌های بریتانیا گفته‌اند مقایسه بین توقیف «قانونی» نفتکش ایرانی در «آب‌های جبل‌الطارق» با «یورش» نیروهای سپاه پاسداران به نفتکش بریتانیایی «در آب‌های بین‌المللی» مقایسه‌ای نادرست است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز و سایت رادیو فردا/ ح.ج/ ک.ر

دیدن نظرات (۲۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG