لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۴۲

انتقاد دونالد ترامپ از اوپک به دلیل «بالا بودن مصنوعی بهای نفت»


دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، با انتقاد از سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، برای آنچه «بالا بودن مصنوعی بهای نفت» توصیف شده، تأکید کرده است که بهای بالای نفت قابل پذیرش نیست.

اظهار نظر توئیتری آقای ترامپ، روز جمعه ۳۱ فروردین، همزمان با نشست وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک در عربستان، برای رایزنی در مورد حفظ محدودیت تولید نفت صورت گرفته است.

آقای ترامپ در این زمینه یادآور شده «به نظر می‌رسد اوپک باز هم به دنبال این موضوع است» و تصریح کرد که با در نظر گرفتن ذخیره میزان قابل توجهی نفت در مناطق مختلف، از جمله کشتی‌های انباشته از نفت بر دریاها، «بهای نفت به شکلی مصنوعی بسیار زیاد است. موضوعی که نه خوب و نه قابل پذیرش است».

اعضای اوپک و دیگر تولیدکنندگان غیر عضو، در سال ۲۰۱۶ به توافقی دست یافتند که روزانه ۱.۸ میلیون بشکه از عرضه جهانی نفت بکاهند.

این توافق که قرار است تا پایان سال جاری میلادی برقرار باشد، توانست بهای نفت را که در اوائل سال ۲۰۱۶ به زیر ۳۰ دلار در هر بشکه سقوط کرده بود، تا بالای ۷۰ دلار در هر بشکه افزایش دهد.

گزارش شده که در حال حاضر قیمت نفت برنت به نزدیک ۷۴ دلار صعود کرده است.

روز جمعه خبرگزاری بلومبرگ طی دو گزارش جداگانه از وضعیت بازار جهانی نفت، از جمله خبر داد که از نیمه سال ۲۰۱۴ تولید حجم عظیمی از نفت مازاد، باعث سقوط قیمت‌های جهانی نفت شده بود، اما این روند اکنون تقریباً متوقف شده است.

گزارش دیگر بلومبرگ حاکی است که روسیه دستاوردهای ناشی از محدودیت در کاهش تولید نفت را مقدماتی می‌داند و عربستان نیز قیمت ۸۰ دلاری را برای هر بشکه نفت هدف‌گذاری کرده است.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و خبرگزاری بلومبرگ؛ م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG