لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۳۸

تولید نفت آمریکا به رکورد تاریخی خواهد رسید


افزایش تولید نفت شیل به زودی میزان تولید نفت آمریکا را به بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز خواهد رساند که از رکورد سالهای دهه هفتاد بیشتر خواهد بود. یک دهه پیش کسی نمی توانست چنین افزایش تولیدی را تصور کند. اما این رکورد تاریخی شايد چندان طول نکشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز پیش بینی دولت آمریکا نشان می دهد که میزان تولید نفت این کشور در اواخر سال ۲۰۱۹ به ۱۱ میلیون بشکه در روز خواهد رسید، رقمی که با میزان تولید روسیه بزرگترین تولید کننده جهان به راحتی رقابت خواهد کرد.

طبق این گزارش، پیامدهای اقتصادی و سیاسی افزایش تولید نفت آمریکا بسیار مهم خواهند بود. در طول یک دهه میزان واردات نفت این کشور را ۲۰ درصد کاهش خواهد داد، در مناطق روستایی فرصت‌های شغلی خوبی ایجاد خواهد کرد و قیمت گازوئیل و بنزین برای مصرف داخلی را به نسبت گرانترین دوره که سال ۲۰۰۸ بود حدود ۳۷ درصد کاهش می دهد.

کارشناسان می گویند، سیاست‌های دولت‌های آمریکا در دهه‌های اخیر پرهیز از تکرار بحران انرژی دهه هفتاد میلادی بوده و در راستای ایفای نقش عمده‌ای در بازار جهانی انرژی پیش رفته است.

این سیاست روی اقتصاد آمریکا تاثیرات مثبتی داشته و با جایگزینی گاز شيل به جای ذغال سنگ در نیروگاهها از میزان تولید گازهای گلخانه‌ای نيز کاسته است.

صادرات انرژی آمریکا در بازار آسیا اکنون با نفت صادراتی خاورمیانه رقابت می کند. معاملات در مورد محصولات انرژی آمریکا برای آینده طی یک دهه اخیر دو برابر شده و در سال ۲۰۱۷ به حدود ۱.۲ میلیارد بشکه در روز رسیده است.

ولی امکان ادامه دادن این حد از تولید نفت و گاز شیل در آمریکا هنوز قطعی نیست. افزایش چشمگیر بهره برداری از این منابع باعث شده که برخی از کارشناسان بگویند میزان تولید اکنون به حداکثر خود رسیده و پیش بینی‌ها در مورد افزایش بیشتر توليد را خوشبینانه می دانند.

اما تولید کنندگان آمریکایی در دوره اخیر توانسته اند بر چالش‌های بزرگی غلبه کنند. یکی از موارد مهم آن تلاش اوپک بود که با سرازیر کردن نفت ارزان به بازار جهانی قصد داشت تولید کنندگان شیل در آمریکا را از بازار حذف کند. اما بالاخره اوپک در نوامبر ۲۰۱۶ تحت فشار اعضای این سازمان مجبور شد قیمت نفت را که از حدود ۱۰۰ دلار به ۲۷ دلار کاهش یافته بود بالا ببرد.

تولید کنندگان شیل در آمریکا به خاطر کاهش شدید هزینه تولید و تکیه بر فناوری‌های پیشرفته توانستند در این جنگ قیمت با اوپک به پیروزی برسند. اکنون بهای هر بشکه نفت خام به ۶۷ دلار رسیده و با یک چنین قیمتی اکثر تولید کنندگان شیل در آمریکا علاوه بر سودآوی می توانند هزینه گسترش بهره برداری را نیز بپردازند.

در حال حاضر میزان صادرات انرژی آمریکا ۱.۷ میلیون بشکه نفت خام و حدود ۳.۸ میلیارد فیت مکعب گاز طبیعی است. این افزایش در صادرات به نوبه خود تاسیسات بهره برداری و خطوط انتقال انرژی را توسعه داده و این باعث ایجاد فرصت‌های شغلی و رونق اقتصادی در مناطق روستایی و دور افتاده آمریکا شده است.

در عین حال پیشرفت فناوری و کاربرد روشهای جدید باعث شده که کار استخراج کمتر طول بکشد و هزینه کمتری داشته باشد. چاههایی که چند سال پیش حفر آنها حداقل یک ماه طول می کشید اکنون ظرف یک هفته حفر می شوند.

دوران بعدی صنعت نفت شیل تا حد زیادی به استخراج هر چه بیشتر از یک چاه وابسته است. شرکت‌های نفتی اکنون با متصل کردن ردیاب و حس سنج به تجهیزات حفاری و یا استفاده از هوش مصنوعی می کوشند از هر منبع زیرزمينی و چاهی که حفاری می شود بیشترین استخراج را انجام دهند.

علاوه بر این شرکت‌های نفتی شیل از هم اکنون برای بهره برداری از افزایش تولید ساخت تجهیزات پیشرفته تری را سفارش داده اند که قاعدتا سرعت استخراج را در سالهای آینده بیشتر خواهد کرد.

شرکت‌های بزرگ نفتی آمریکا مثل اکسون موبایل و چورون که در دهه گذشته روی بهره برداری از میدانهای نفت و گاز در خارج از آمریکا تمرکز کرده بودند اکنون به اهمیت انرژی شیل پی برده اند. آنها در حال خریدن شرکت‌های کوچک شیل، خریداری زمین هایی که دارای منابع انرژی است و سرمایه گذاری بیشتر در این عرصه هستند.

XS
SM
MD
LG