لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۲۴

حمایت ترامپ از تلاش کنگره برای حل معضل جداسازی کودکان مهاجران غیرقانونی


دونالد ترامپ در کنار پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در حال ورود به نشست جمهوری‌خواهان این مجلس

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد به قانون‌گذاران کنگره اعلام کرد که از تلاش آنها برای پایان بخشیدن به معضل جداسازی کودکان از والدین در مرز آمریکا و مکزیک حمایت می‌کند.

در طول یک ماه گذشته بیش از ۲۳۴۲ کودک از والدین خود که به طور غیرقانونی وارد خاک آمریکا شده بودند جدا شده و به مراکز موقت کودکان انتقال یافته‌اند.

دونالد ترامپ می‌گوید که این روند نتیجه «اشتباهات» قانون‌گذاری توسط دموکرات‌ها است که اجازه محاکمه مهاجران غیرقانونی به صورت خانوادگی را نمی‌دهد و باعث شده که در سال‌های اخیر نیم میلیون مهاجر غیرقانونی در آمریکا رها شوند.

وی خواستار اصلاح سریع این قوانین شده که به گفته وی قوانینی نادرست و «منسوخ‌اند». آقای ترامپ تأکید کرده است که ورود نیم میلیون مهاجر غیرقانونی «بار بسیار سنگینی» بر دوش مالیات‌دهندگان آمریکایی قرار داده است.

در حالی که برخی مقام‌های ارشد آمریکایی از جلوگیری از رها شدن مهاجران غیرقانونی در خاک آمریکا دفاع کرده و محاکمه جداگانه والدین را در این راستا لازم دانسته و می‌گویند که کودکان جداشده «در شرایطی انسانی» نگهداری می‌شوند، این اقدام انتقادهای شدید زیادی را برانگیخته است.

سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی، پاپ و گروه‌های مسیحی، بانوی اول کنونی و پیشین آمریکا، و حزب خود رئیس جمهور، یعنی حزب جمهوری‌خواه از منتقدان شدید این اقدام هستند.

دونالد ترامپ شامگاه سه‌شنبه با حضور در مجلس نمایندگان آمریکا با اعضای جمهوری‌خواه این مجلس که به گفته خبرگزاری‌ها از این موضوع «خشمگین» هستند، دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای ترامپ در این جلسه با «فریادهای اعتراض‌آمیز» برخی از نمایندگان دموکرات نیز روبه‌رو شد، اما به نمایندگان اطمینان داد که به دنبال حل‌وفصل سریع این بحران است.

شماری از اعضای دموکرات کنگره، به ویژه نمایندگان دو ایالت کالیفرنیا و نیومکزیکو، همزمان با حضور آقای ترامپ در مجلس نمایندگان، در گفت‌وگو با رسانه‌ها از اقدامات اخیر مأموران در قبال مهاجران غیرقانونی به‌شدت انتقاد کردند.

نشست مجلس نمایندگان پشت درهای بسته برگزار شد و رئیس جمهوری آمریکا هنگام ترک کنگره، تنها به خبرنگاران گفت: «جلسه‌ای عالی داشتیم. این قوانین سال‌ها و دهه‌ها است که در حال نقض است؛ ولی جلسه‌ای عالی داشتیم».

در جلسه ۴۵ دقیقه‌ای دونالد ترامپ با جمهوری‌خواهان کنگره دو طرح درباره مهاجران غیرقانونی مطرح شد که یکی از آنها اقدامات تندتری پیشنهاد کرده بود اما بنابر این گزارش با استقبال اکثریت روبه رو نشد.

با این حال راج شاه، سخنگوی کاخ سفید، گفت که آقای ترامپ «حمایت صد درصد» خود را از هر دو طرح نمایندگان اعلام داشته است.

شماری از جمهوری‌خواهان نیز پس از این نشست گفتند که حضور دونالد ترامپ باعث یکپارچکی نمایندگان و کنار رفتن تفاوت آرا شد.

به گفته سخنگوی کاخ سفید، طرح‌های پیشنهادی جمهوری‌خواهان «بحران مرزها و همچنین مسئله جداسازی خانواده‌ها را حل می‌کند».

در طرح پیشنهادی جمهوری‌خواهان از جمله به مسائلی از قبیل احداث دیوار مرزی با مکزیک، حمایت از جوانانی که از کودکی بدون مدرک شناسایی به خاک آمریکا آورده شده‌اند و همچنین موضوع لاتاری ویزا می‌پردازد و انتظار می‌رود که این طرح ظرف روزهای آینده در مجلس نمایندگان آمریکا به رأی گذاشته شود.

با این حال دونالد ترامپ ساعاتی پیش از حضور در کنگره در یک سخنرانی دیگر گفته بود اجازه نخواهد داد که آمریکا به «اردوگاه مهاجران» تبدیل شود و مهاجران به داخل آمریکا سرازیر شوند.

آقای ترامپ در این سخنرانی با تأکید بر «اجرای قانون» گفته بود: «وقتی والدین را به دلیل ورود غیرقانونی محاکمه می‌کنید، ضروری است که فرزندانشان از آنها جدا باشند.»

رئیس جمهوری آمریکا دموکرات‌ها را مسئول این وضعیت معرفی کرده اما دموکرات‌ها، در مقابل، این سیاست را «اهریمنی» توصیف کرده‌اند.

با استفاده از خبرگزاری‌های فرانسه، آسوشیتدپرس و رادیو فردا / ج. / پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG