لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۱۱

چهار کشته در درگیری ارتش ترکیه با شبه‌نظامیان پ.کا.کا در شمال عراق


نیروهای نظامی ترکیه و عراق در روزهای اخیر سرگرم برگزاری یک رزمایش مشترک در شمال عراق هستند.
نیروهای نظامی ترکیه و عراق در روزهای اخیر سرگرم برگزاری یک رزمایش مشترک در شمال عراق هستند.

درگیری شبه‌نظامیان وابسته به حزب کارگران کردستان ترکیه با ارتش این کشور در شمال عراق، چهار کشته به جا گذاشته است. سه تن از کشته‌شدگان از شبه‌نظامیان هستند و فرد چهارم یکی از سربازان ارتش ترکیه است.

گزارش رویترز به نقل از منابع امنیتی در ترکیه حاکی است که این رویداد شامگاه پنجشنبه در منطقه کانی ماسی از توابع دهوک در نزدیکی مرز عراق با ترکیه اتفاق افتاده و چهار سرباز ارتش ترکیه نیز در جریان این درگیری زخمی شده‌اند.

رویترز در گزارش خود به نقل از منابع امنیتی یادآور شده که نیروهای نظامی ترکیه چند سالی است که در مناطقی از شمال عراق، از جمله منطقه کانی ماسی مستقر هستند تا از عبور شبه‌نظامیان وابسته به حزب کارگران کردستان از مرز و ورود آنها به خاک ترکیه جلوگیری کنند.

حضور نظامی ترکیه در شمال عراق پیشتر با اعتراض مقام‌های عراقی روبه‌رو بوده اما درگیری در شرایطی روی داده که نیروهای ارتش ترکیه و عراق در حال برگزاری یک رزمایش نظامی مشترک در شمال عراق هستند.

رزمایشی که بخشی از همکاری‌های دو کشور در پاسخ به همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق توصیف شده است.

بخشی از نیروهای وابسته به حزب کارگران کردستان ترکیه، پ.کا.کا، گروهی که از سوی دولت ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا تروریستی توصیف می‌شود، در مناطق کوهستانی شمال عراق استقرار دارند.

رویترز یادآوری می‌کند که جنگنده‌های نیروی هوایی ترکیه به طور متناوب با مواضع گروه پ.کا.کا در شمال عراق را هدف قرار داده‌اند اما درگیری زمین با شبه‌نظامیان این گروه در خاک عراق به ندرت روی داده است.

دوشنبه این هفته، سوم مهرماه، ارتش ترکیه در سایت رسمی خود جزئیاتی از حمله جدید جنگنده‌های این کشور به مواضع گروه پ.کا.کا را منتشر کرد و با اشاره به انهدام اردوگاه‌های نظامی پ.کا.کا در مناطق زاب و آواسین باسیان در عراق، وعده داد که نتایج این عملیات به زودی منتشر خواهد شد.

پ.کا.کا شورش‌های جدایی‌طلبانه خود را بیش از سه دهه پیش از سال ۱۹۸۴، آغاز کرد و در این مدت بیش از ۴۰ هزار تن در جریان درگیری‌های مسلحانه این گروه با دولت ترکیه کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG