لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۵۴

سفیر بریتانیا در تهران: رایزنی‌های محرمانه‌ای بین ایران و فرانسه در جریان است


رابرت مک‌ایر (راست) هنگام ارائه استوارنامه‌اش به وزیر خارجه جمهوری اسلامی؛ خرداد ۱۳۹۷

رابرت مک‌اير، سفير بريتانيا در تهران، به روزنامه اعتماد گفته است فرانسه در راستای طرح پیشنهادی‌اش برای نجات برجام و تنش‌زدایی در منطقه «رایزنی‌های دیپلماتیک محرمانه‌ای» را با تهران آغاز کرده است.

سفیر بریتانیا همچنین بر حمایت لندن از مذاکره بین ایران و آمریکا برای تنش‌زدایی در منطقه تأکید کرده است.

رابرت مک‌ايردر مصاحبه‌ای که روز شنبه، پنجم مرداد، در روزنامه اعتماد منتشر شد گفته است: یکی از دلایل اهمیت برجام این است که نشان می‌دهد «ايران می‌تواند مسائل خود را با جامعه بین‌المللی در قالب بحث و توافق حل و فصل كند و نه مقابله و درگيری».

بنابر همین گزارش، آقای مک‌ایر با تأکید بر خواست کشورهای اروپایی برای نجات برجام، از «تلاش‌های دیپلماتیک فرانسه برای کاهش تنش‌هایی که اتفاق افتاده» حمایت کرد.

سفیر بریتانیا در تهران در پاسخ به سؤالی درباره جزئیات طرح پیشنهادی فرانسه گفت: «فكر می‌كنم فعلا رايزنی‌های ديپلماتیک محرمانه در جریان است».

شماری از منابع اواسط تیرماه گزارش کردند که فرانسه برای نجات برجام و کاستن از تنش‌ها بین ایران و آمریکا طرحی را با عنوان «انجماد در برابر انجماد» پیشنهاد کرده و در حال پیگیری آن است.

در این مدت دست‌کم دو تماس تلفنی بین حسن روحانی و امانوئل مکرون، رؤسای جمهوری ایران و فرانسه، صورت گرفته و مشاور ویژه امانوئل مکرون نیز ۱۹ تیر با پیام کتبی او به تهران رفت.

یک هفته پیش نیز عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی، با پیام حسن روحانی به فرانسه رفت و با امانوئل مکرون دیدار کرد.

به نوشته وب‌سایت «الف»، طرحی که عباس عراقچی به فرانسه برد «طرح جایگزین» حسن روحانی درباره برجام و کاهش تنش‌ها با آمریکا بود.

رابرت مک‌اير، سفير بريتانيا در تهران، در مصاحبه‌اش با روزنامه اعتماد با تأکید بر اینکه لندن خواستار «راهكارهای ديپلماتیک» برای دور نگاه داشتن منطقه از تنش است گفت: «ما از گفت‌وگوهای دو يا چندجانبه، هر كدام راهكار مفيدی باشد، از آن استقبال می‌كنیم.»

سفیر بریتانیا همچنین تأکید کرد که خروج آمریکا از برجام به این معنا نیست که واشینگتن خواستار مذاکره با جمهوری اسلامی نیست.

بنابر همین گزارش، آقای مک‌ایر در باره سیاست‌های آمریکا گفت: «آن‌ها مشخصاً گفته‌اند كه از برجام حمایت نمی‌كنند، اما این بدان معنا نیست كه آمریكا با ايران مذاكره نخواهد كرد.»

دیدن نظرات (۱۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG