لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۰۵

دولت آمریکا اجازه اقامت ویژه مهاجران السالوادوری را متوقف می‌کند


تجمع مخالفان با لغو اجازه اقامت ویژه اتباع السالوادور در مقابل کاخ سفید در روز دوشنبه ۱۸ دی

دولت دونالد ترامپ به محافظت ویژه از مهاجران السالوادوری پایان خواهد داد و به این ترتیب حدود ۲۰۰ هزار نفر از این مهاجران که در آمریکا زندگی می‌کنند باید کشور را ترک کرده و یا مسترد خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، السالوادوری‌ها اتباع چهارمین کشوری هستند که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ حق اقامت ویژه در آمریکا را از دست می‌دهند. السالوادوری‌ها بزرگترین جمعیت مهاجری هستند که تاکنون از این مقررات ویژه بهره‌مند بودند و معمولاً به اتباع کشورهایی اعطا می‌شود که کشور آنها تحت تأثیر فجایع طبیعی و بحران‌های شدید دیگر قرار گرفته است.

به گفته دو مقام آمریکایی که حاضر نشدند نام آنها در این گزارش قید شود، طبق اين تصمیم جدید مهاجران السالوادوری تا سپتامبر ۲۰۱۹ فرصت خواهند داشت که کشور را ترک کرده و یا وضعیت قانونی خود در کشور را تغییر دهند.

این تصمیم وزیر امنیت داخلی آمریکا هر چند جای تعجب ندارد، ولی به شدت موجب نگرانی مهاجران السالوادوری خواهد شد که از زمان وقوع زلزله مرگبار سال ۲۰۰۱ در این کشور از حق ویژه اقامت در آمریکا برخوردار بوده‌اند. بسیاری از این افراد زندگی خود را در آمریکا تثبیت کرده، مشغول کار و کاسبی بوده و خانواده تشکیل داده‌اند.

در عین حال این طرح برای السالوادور، کشوری با حدود شش میلیون نفر جمعیت که بخش مهمی از اقتصاد آن به پولی که مهاجران ساکن آمریکا به خانه می‌فرستند وابسته است، چالش بسیار بزرگی خواهد بود. طی دهه گذشته تعداد زیادی از السالوادوری‌ها چه به صورت خانواده و چه نوجوانان تنها و بدون سرپرست از خشونت و فقر در کشور خود گریخته و از طریق مکزیک و غیرقانونی وارد آمریکا شده‌اند.

در سپتامبر ۲۰۱۶ دولت اوباما اجازه اقامت ویژه مهاجران السالوادوری را به مدت ۱۸ ماه تمدید کرد و گفت این کشور که از زلزله سال ۲۰۰۱ به شدت آسیب دیده، موقتاً ظرفیت بازگشت و جذب این تعداد مهاجر را ندارد. وزیر امنیت داخلی آمریکا روز دوشنبه که این مهلت ۱۸ ماهه به پایان رسید می‌بایست تصمیم جدید خود را در این زمینه اتخاذ می‌کرد.

روز جمعه رئیس‌جمهور السالوادور با وزیر امنیت داخلی آمریکا تلفنی مذاکره کرد و از او خواست تا با تمدید مهلت اقامت ویژه مهاجران اهل آن کشور شرایط را برای تصمیم‌گیری کنگره و تنظیم طرحی برای اقامت طولانی‌تر آنها در آمریکا فراهم کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس یادآوری می‌کند که پایان مهلت اقامت ویژه اتباع السالوادور در شرایطی اتخاذ می‌شود که دولت دونالد ترامپ و کنگره آمریکا در حال مذاکره در مورد بخشی از سیاست مهاجرتی آن کشور در مورد کودکان و نوجوانانی هستند که به طورغیرقانونی به آمریکا مهاجرت کرده و طبق تصمیم دولت باراک اوباما از استرداد به کشورشان معاف شدند.

دونالد ترامپ در ماه سپتامبر ۲۰۱۷ اعلام کرد که برنامه تعلیق بازگرداندن مهاجران خردسال را لغو خواهد کرد ولی برای تصیمم نهایی کنگره در این زمینه تا مارس ۲۰۱۸ فرصت داد.

دولت آمریکا در سال ۱۹۹۰ قانون حفاظت ویژه یا دادن اقامت استثنایی به مهاجران کشورهایی را که تحت تأثیر سیل، زلزله، طوفان و یا جنگ و سایر فجایع قرار گرفته‌اند تصویب کرد. در حال حاضر حدود ۳۲۰ هزار نفر از اتباع ۱۰ کشور مختلف با استناد به این قانون در آمریکا زندگی می‌کنند.

مزایای این نوع اقامت ویژه از جمله اجازه کار باید هر ۱۸ ماه یکبار توسط وزارت امنیت داخلی تمدید شود. ولی منتقدان می‌گویند این مقررات هیچگاه اجرا نشده و اکثر این مهاجران پس از دوره اولیه اقامت قانونی خود به اشکال و بهانه‌های گوناگون در آمریکا باقی مانده‌اند.

وزیر امنیت داخلی آمریکا هفته پیش اعلام کرد تمدید کوتاه‌مدت دوره اقامت این مهاجران راه حل درستی نیست و بهتر است برای وضعیت اقامت و زندگی آنها یک راه حل دائمی پیدا کرد.

در ماه نوامبر وزارت امنیت داخلی آمریکا اجازه اقامت ویژه برای مهاجران اهل هائیتی را لغو کرد که طبق آن حدود ۵۰ هزار مهاجر اهل آن کشور تا ژوئیه ۲۰۱۹ باید آمریکا را ترک کنند. مهاجران اهل نیکاراگوئه نیز فقط تا ژانویه ۲۰۱۹ حق اقامت در آمریکا را دارند.

سال گذشته دولت دونالد ترامپ این حق اقامت ویژه برای مهاجران سودان جنوبی را تمدید ولی آن را برای اتباع سودان لغو کرد. مهاجران اهل نپال، سومالی، سوریه و یمن هنوز شامل این قانون می‌شوند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ ش.ر./م.ا.
XS
SM
MD
LG