لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۰۲

دادگاهی در ترکیه شش خبرنگار را به حبس ابد محکوم کرد


احمد آلتان (چپ) و برادرش مهمت آلتان به حبس ابد محکوم شدند

دادگاهی در ترکیه روز جمعه، شش خبرنگار از جمله برادران آلتان را به حبس ابد محکوم کرد. این خبرنگاران در راستای پرونده کودتای نافرجام دو سال پیش، در دادگاه محاکمه شدند.

مهمت آلتان، استاد اقتصاد و خبرنگار و برادرش احمد آلتان که او هم خبرنگار است، متهم شدند که یک روز پیش از کودتا و در جریان برنامه تلویزیونی، پیام‌هایی را به شکل رمز داده‌اند. نازلی ایلیجاک، دیگر خبرنگار در میان متهمان این پرونده است. تمامی خبرنگاران این پرونده، اتهام‌های مطرح شده را رد کرده‌اند.

این پرونده نگرانی‌ها از وضعیت استقلال قضایی و آزادی بیان در ترکیه تحت زمامداری رجب طیب اردوغان را بیشتر کرده است. از زمان کودتای نافرجام در ترکیه، بیش از ۵۰ هزار تن روانه زندان شده و بیش از ۱۵۰ هزار تن هم پاکسازی شده‌اند.

خبر حکم این دادگاه را «تی آر تی خبر» که رسانه‌ای دولتی است اعلام کرده. از میان شش متهم یاد شده، سه نفرشان از پیش و به مدت ۱۷ ماه در زندان بوده‌اند.

دادگاه قانون اساسی ترکیه پیشتر حکم آزادی مهمت آلتان را صادر کرده و گفته بود دستگیری او، نقض حقوق فردی او به شمار می‌آید. با این حال دادگاه کیفری نظر دادگاه قانون اساسی را محترم نشمرد و تصمیم گرفت او را تا زمان اجرای دادگاه در زندان نگه دارد.

این حکم در حالی صادر شد که دادگاهی دیگر در روز جمعه، حکم آزادی دنیز یوسل، خبرنگار آلمانی – ترکیه‌ای را که بیش از یک سال و بدون هیچ اتهامی در بازداشت به سر می‌برد، صادر کرد.

احمد آلتان به دلیل گفتن یک جمله در تلویزیون، دستگیر و متهم شده است. او گفته بود: «دلیل هر کودتای نظامی که پیش از این در ترکیه انجام شده هرچه می‌خواهد باشد، اردوغان در حال حاضر همان راه را دارد می‌رود.»

در همان برنامه تلویزیونی، مهمت آلتان به «یک ساختار دیگر» در درون دولت اشاره کرده و گفته بود این ساختار دیگر، مشغول نظاره‌ دقیق شرایط است تا وارد عمل شود.

دادستان‌های پرونده می‌گویند این جملات در تلویزیون، پیام‌های رمز به طرفداران فتح الله گولن بوده است. آنکارا می‌گوید کودتای نافرجام دو سال پیش، زیر سر فتح الله گولن بوده است. آقای گولن این اتهام را رد کرده است.

دیوید کی، گزارشگر آزادی بیان سازمان ملل صدور این احکام در ترکیه را نمادی از سرکوب آزادی های اساسی در این کشور خوانده است.

وکیل برادران آلتان گفت نسبت به این حکم درخواست تجدید نظر خواهد کرد.

به استناد گزارش‌هایی از خبرگزاری های رویترز و فرانسه؛ ک.ت/س.ن
XS
SM
MD
LG