لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۴۶

صدور حکم بازداشت ده‌ها کارمند سابق در ارتباط با کودتای نافرجام ترکیه


محاکمه حدود ۵۰۰ متهم کودتای نافرجام ترکیه از جمله ژنرال‌های ارتش روز سه‌شنبه ۱۰ مرداد در آنکارا آغاز شد.

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان ترک روز پنج‌شنبه، ۲۶ مردادماه، از صدور ده‌ها حکم بازداشت دیگر به دست مقامات ترکیه در ارتباط با کودتای سال گذشته در این کشور خبر داد.

خبرگزاری رویترز به نقل از این شبکه تلویزیونی می‌گوید که مقامات ترکیه حکم بازداشت ۷۰ «کارمند سابق وزارت دارایی» را در روز پنج شنبه صادر کرده‌اند.

اتهام این افراد ارتباط با کودتای نافرجام تابستان سال گذشته عنوان شده است.

از تابستان سال گذشته که کودتای نافرجام نزدیک به ۲۵۰ کشته بر جای گذاشت هزاران نفر در ترکیه بازداشت و زندانی شده، هزاران نفر دیگر کار خود را از دست داده‌اند و صدها نفر در انتظار برگزاری دادگاه خود هستند.

خبرگزاری رویترز تعداد اخراجی‌ها از بخش عمومی و خصوصی در ترکیه را حدود ۱۵۰ هزار نفر و تعداد بازداشتی‌ها را بیش از ۵۰ هزار نفر اعلام کرده است.

فتح‌الله گولن، واعظ ترکیه‌ای که در حال حاضر ساکن آمریکاست و سابقا با رجب طیب اردوغان دوستی و همکاری داشته، متهم است که کودتای نافرجام سال گذشته را رهبری کرده است.

آقای گولن در پاسخ گفته که هیچ گونه ارتباطی با این رخداد نداشته است و در مقابل آقای اردوغان را مسئول این کودتا می‌داند.

به این ترتیب ۷۰ تن دیگر به جمع ده‌ها هزار نفری می‌پیوندند که در یک سال گذشته در ترکیه بازداشت شده‌اند.

این در حالی است که هفته گذشته نیز یک خبرگزاری ترکیه‌ای از صدور حکم بازداشت ۳۵ نفر، از جمله چند روزنامه‌نگار، به اتهام ارتباط با کودتای نافرجام خبر داد. خبرگزاری رسمی آناتولی، هدف اصلی از صدور این احکام تازه را «شاخه رسانه‌ای شبکه [فتح‌الله] گولن» معرفی کرده است.

تداوم بازداشت‌ها و اخراج‌ها در ترکیه با حکم رجب طیب اردوغان، به‌ویژه با هدف روزنامه‌نگاران و اهالی رسانه، باعث نگرانی شدید سازمان‌های مدافع حقوق رسانه‌ای‌ها و برخی از متحدان غربی ترکیه از جمله آلمان شده است.

XS
SM
MD
LG