لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۴۷

ترکیه یک دانشمند دو تابعیتی ناسا را به هفت سال و نیم حبس محکوم کرد


سرکان گولکه ۳۷ ساله دارای تابعیت ترکیه و آمریکاست

ترکیه یک دانشمند دو تابعیتی ناسا را به اتهام عضویت در شبکه فتح‌الله گولن به هفت سال و نیم زندان محکوم کرد.

سرکان گولگه ۳۷ ساله دارای تابعیت ترکیه و آمریکاست و در سازمان فضایی آمریکا مشغول به کار بود.

به گزارش خبرگزاری آلمان، سرکان گولگه مدت کوتاهی پس از کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ در ترکیه دستگیر شد. اتهام وی جاسوسی و فعالیت‌های تروریستی عنوان شده است.

در واکنش به این حکم، هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ضمن ابراز نگرانی عمیق نسبت به وضعیت این دانشمند ناسا گفت حکم وی «بدون شواهد معتبر» صادر شده است.

ترکیه فتح‌الله گولن، روحانی ناراضی مقیم آمریکا، را طراح کوتای نافرجام سال ۲۰۱۶ می‌داند و خواستار استرداد وی به این کشور شده است. گولن اما این اتهامات را رد کرده است.

در پی کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ ده‌ها هزار نفر در ترکیه به اتهام ارتباط با شبکه گولن دستگیر شده یا از کار برکنار شدند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه اظهار داشت واشینگتن از نزدیک پرونده سرکان گولگه و دیگر شهروندان دو تابعیتی را دنبال می‌کند.

هدر ناوئرت همچنین تاکید کرد ادامه حالت فوق‌العاده در ترکیه و محاکمات تحت این وضعیت، نگرانی‌های جدی درباره استقلال دستگاه قضاییه در ترکیه به‌ وجود آورده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نسبت به سفر اتباع آمریکا به ترکیه و نیز امنیت شهروندان آمریکایی مقیم ترکیه ابراز نگرانی کرد و از دولت ترکیه خواست به حالت فوق‌العاده در این کشور پایان دهد.

رابطه ترکیه و آمریکا در ماه‌های اخیر با تنش بسیار همراه بوده است. قرار است رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا به زودی به ترکیه سفر کند.

با استفاده از خبرگزاری آلمان و روزنامه حریت؛ ح.ر/س.ن

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG