لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۴:۵۳

اعلام آمادگی عبدالله اوجالان برای حل بحران کردستان ترکیه


عبدالله اوجالان از زمان دستگیری در سال ۱۹۹۹ توسط کماندوهای ترکیه در کنیا در یک زندان امنیتی در یکی از جزایر ترکیه نگهداری می شود.

وکلای عبدالله اوجالان روز پنجشنبه ۱۷ مرداد در بیانیه‌ای گفتند رهبر زندانی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) آماده یافتن راه حلی برای بحران کردستان است و می تواند درگیری‌های نظامی بین نیروهای ترکیه و پیکارجویان کرد را ظرف یک هفته متوقف کند.

عبدالله اوجالان بنیانگذار حزب کارگران کردستان ترکیه است که از سال ۱۹۸۴ شورش مسلحانه علیه حکومت ترکیه را آغاز کرد.

آقای اوجالان از زمان دستگیری در سال ۱۹۹۹ توسط کماندوهای ترکیه در کنیا، در یک زندان امنیتی در یکی از جزایر ترکیه نگهداری می شود. هواداران حزب دمکراتیک مردمی که طرفدار حقوق کردهای ترکیه است برای عبدالله اوجالان احترام قایلند و نقش او را در روند صلح بسیار مهم می دانند.

ممنوعیت ملاقات برای عبدالله اوجالان که از سال ۲۰۱۱ به اجرا گذاشته شد در ماه مه امسال لغو و وکلای او برای اولین بار پس از هشت سال توانستند با او ملاقات کنند. وکلای آقای اوجالان روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کردند که توانسته اند یکبار دیگر با او ملاقات کنند.

طبق این بیانیه آقای اوجالان در دیدار با وکلایش گفته است که کردهای ترکیه به یک دولت مستقل از چارچوب فعلی کشور ترکیه و مناسبات تاریخی ترک‌ها و کردها نیازی ندارند.

در این بیانیه به نقل از آقای اوجالان گفته می شود:«تلاش من این است که فضایی برای کردها بازکنم. بیایید مشکل کردستان را حل کنم. به خود کاملا اطمینان دارم و برای رسیدن به یک راه حل آماده ام. ولی حکومت باید کارهایی را که ضروری است انجام دهد.»

در جریان درگیری‌های مسلحانه بین شورشیان کرد و نیروهای دولتی ترکیه طی چند دهه اخیر حداقل ۴۰ هزار نفر کشته شده اند.

پس از چند سال مذاکرات صلح آتش در سال ۲۰۱۵ بس بین دو طرف شکسته شد و از آن زمان مناطق کردنشین ترکیه شاهد درگیری‌های مسلحانه بی‌سابقه‌ای بوده است.

عبدالله اوجالان درمذاکرات صلح قبلی نقش بسیار مهمی ایفا کرده است.

دیدن نظرات (۱۵)

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG