لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۵۹

داعش می‌گوید حمله انتحاری در مسجد شیعیان در کابل کار این گروه بود


مسجد پس از حمله

گروه موسوم به حکومت اسلامی مدعی شده یکی از نفرات این گروه حمله انتحاری در مسجد شیعیان در کابل را انجام داده‌است. در حمله به «مسجد امام زمان» در منطقه «دشت برچی» در غرب کابل دست‌کم ۳۹ نفر کشته شدند.

گروه موسوم به حکومت اسلامی (داعش) در بیانیه‌ای بدون آن‌که مدرک خاصی ارائه کند، می‌گوید این حمله را فردی به‌نام (یا موسوم به) ابوعمار ترکمانی، در «معبد مشرکان مطرود» انجام داده‌است.

گروه داعش پیش از این نیز مسئولیت حملاتی علیه شیعیان و مساجد آن‌ها در افغانستان را برعهده گرفته بود، از جمله در جریان حمله‌ای در اوایل شهریور ماه که آن حمله نیز ده‌ها کشته برجای گذاشت.

دولت افغانستان می‌گوید در حمله انتحاری در مسجد امان زمان دست‌کم ۴۵ نفر نیز زخمی شده‌اند.

در مورد شمار کشته‌شدگان آمار مختلفی منتشر شده و یک مقام امنیتی در کابل به خبرگزاری آلمان گفته‌است «بین ۷۰ تا ۸۰ نفر» جان باخته‌اند.

دفتر ریاست‌جمهوری افغانستان ضمن محکوم کردن این حمله، و حمله دیگری که در ولایت غور انجام شده، گفته است «جنایت‌کاران تروریست بار دیگر دستان پلیدشان را به‌خون نمازگزاران مسلمان آلوده کرده‌اند».

در جریان حمله انتحاری در ولایت غور، دست‌کم ۳۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند. خبرگزاری رویترز می‌گوید به‌نظر می‌رسد حمله در غور به‌منظور کشتن یکی از اعضای حزب «جمعیت اسلامی» بود. هنوز مشخص نیست این حمله توسط چه گروه یا گروه‌هایی صورت گرفته‌است.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده حملات روز گذشته در افغانستان را «شدیدا محکوم» کرده و گفته «در تعهدات ما به افغانستان خللی ایجاد نخواهد شد».

رئیس‌جمهوری آمریکا، اخیرا راهبرد تازه دولت خود در قبال افغانستان و برای مقابله با گروه‌های افراطی و شبه‌نظامی را اعلام کرده‌است. در پی آن مقام‌های رسمی ایالات متحده گفتند شمار نیروهای نظامی آن کشور در افغانستان از ۱۱ هزار نفر به بیش از ۱۴ هزار نفر می‌رسد.

چهار روز پیش از حمله به مسجدهای کابل و غور بیش از ۷۰ نفر، از جمله شماری از غیرنظامیان، در حملات گروه طالبان به نیروهای امنیتی و پلیس افغانستان جان خود را از دست دادند.

در همان زمان در حملات هوایی منتسب به ارتش آمریکا در مرز پاکستان و افغانستان، ده‌ها تن از نفرات «شبکه حقانی» و طالبان کشته‌ شدند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG