لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۴۵

«ده‌ها کشته و زخمی» در حمله طالبان به غزنی افغانستان


گزارش‌ها از مرکز افغانستان حاکی از حمله «سنگین» شبه‌نظامیان طالبان در روز جمعه، ۱۹ مردادماه، به چند نقطه از شهر غزنی است.

این حمله که بامداد جمعه آغاز شد و هم‌چنان ادامه دارد تاکنون «ده‌ها کشته» بر جای گذاشته است.

از سوی دیگر بیانیه مقر فرماندهی ایالات متحده در کابل می‌گوید که حمله طالبان دفع شده و ساعت هشت صبح به وقت محلی درگیری پایان یافته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، طالبان بامداد جمعه به چند ایست بازرسی پلیس حمله کرده و کنترل چند نقطه از این شهر را به دست گرفته‌اند.

گرچه نیروهای دولتی افغان از کمک ارتش آمریکا از جمله با هلی‌کوپترهای شکاری برای فرونشاندن حمله برخوردار بودند، گزارش‌ها حاکی از آن است که مشخص نیست چه مقدار از شهر در کنترل نیروهای دولتی است.

رویترز به نقل از فرمانده پلیس غزنی، در جنوب کابل، می‌گوید که این شهر چند ماه متوالی در معرض تهدید حمله از سوی طالبان بوده است.

رادیو آزادی، بخش افغان رادیو اروپای آزاد، به نقل از مقامات امنیتی افغانستان گزارش می‌دهد که این حمله تاکنون از میان طالبان «۳۰ کشته» بر جای گذاشته است.

همین مقامات می‌گویند که از میان نیروهای دولتی تنها هفت نظامی «زخمی شده‌اند».

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی طالبان می‌گوید که در حمله این گروه به غزنی «ده‌ها سرباز و پلیس افغان» جان باخته‌اند.

این خبرگزاری به نقل از بیانیه ذبیح‌الله مجاهد می‌گوید که طالبان همچنین موفق شده است «مقادیر زیادی اسلحه و مهمات» را تصرف کند.

حمله به شهر غزنی در حالی رخ می‌دهد که کمتر از سه ماه به برگزاری انتخابات مجلس در افغانستان وقت باقی است.

در تیرماه گذشته نیز در پی حملات شبانه نیروهای طالبان به یک پایگاه ارتش در نزدیکی قندوز، در شمال افغانستان، بیش از ۳۰ نظامی افغان کشته شدند.

منابع: خبرگزاری رویترز، رادیو آزادی، رادیوفردا/ ف. دو.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG