لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۵۷

سه سرباز آمریکایی در انفجاری در شمال کابل کشته شدند


ورودی پایگاه بگرام (عکس ۱۲ نوامبر سال ۲۰۱۶)

سه سرباز آمریکایی و یک کارمند قراردادی ارتش دریک حمله انتحاری در روز دوشنبه ۱۹ فروردین در نزدیکی پایگاه هوایی بگرام در شمال کابل کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ائتلاف نیروهای بین المللی در افغانستان اعلام کرده است، در جریان این انفجار سه نیروی آمریکایی دیگر مجروح شده‌اند.

این در حالی است که گروه طالبان اعلام کرده است که یکی از نیروهای این گروه با خودروی مملو از مواد منفجره خود به یک کاروان نیروهای ائتلاف بین المللی حمله کرده است. گروه طالبان همچنین گفته است، یک خودرو زرهی با سرنشینان آن کاملا از بین رفته است.

بگرام بزرگترین پایگاه هوایی آمریکا در افغانستان در ولایت پروان و در ۵۰ کیلومتری شمال کابل واقع شده است.

سلیم نوری، سخنگوی پلیس ولایت پروان گفته است، این انفجار در ساعت ۱۷ و ۴۰ دقیقه روی داده است.

عبدالشکور قدوسی، فرماندار منطقه بگرام نیز به خبرگزاری فرانسه گفته است:این انفجار انتحاری هنگامی روی داد که خودروی زرهی در نزدیکی ورودی پایگاه بگرام بود.

گزارش ها حاکی است که مجروحان این حمله انتحاری به بیمارستان منتقل شده اند.

این مرگبارترین حمله به نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۱۹ برآورد شده است. طی سال جاری میلادی هفت نیروی آمریکایی در افغانستان کشته شده‌اند. این در حالی است که درسال گذشته میلادی ۱۲ نیروی آمریکایی در افغانستان کشته شدند.

آمریکا هم اکنون ۱۴ هزار نیرو در افغانستان دارد. در سال‌های نخست حمله آمریکا به افغانستان شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان در حدود ۱۰۰ هزار نیرو بود.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید، نیروهای آمریکایی و افغان طی هفته‌های اخیر عملیات خود علیه طالبان را افزایش داده‌اند.

در همین حال، قرار است که رهبران طالبان با مقام‌های افغان در هفته آینده در قطر رودررو مذاکره کنند.

هفته گذشته زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در مذاکرات با طالبان خواستار گفت‌وگوهای فراگیر افغان‌ها شده بود.

طالبان تاکنون از مذاکره رودررو با مقام های دولت افغانستان خودداری کرده بود.

مذاکرات طالبان و آمریکا اوایل اسفند سال گذشته در دوحه قطر برگزار شد و موضوع آن خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان و تضمین از سوی طالبان برای جلوگیری از استقرار گروههای تندرو خارجی و یا استفاده از خاک افغانستان برای حملات تروریستی به کشورهای دیگر بود.

دولت دونالد ترامپ در پی پایان دادن به جنگ ۱۷ جنگ آمریکا است که دهها هزار تلفات داشته است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه و رادیو فردا؛خ

دیدن نظرات (۳)

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG