لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۴۳

کابل: طالبان به روسیه بروند یا چین، مذاکرات احیا نمی‌شود‎


سرباز افغان در جریان درگیری‌ها برای بازپس‌گیری کنترل قندوز از طالبان؛ طالبان در تمامی دوره مذاکرات صلح از حملات خود به مناطق نظامی و غیرنظامی در افغانستان دست نکشید.

سخنگوی دولت افغانستان می‌گوید سفرهای گروه طالبان به روسیه و چین تاثیری بر دولت مرکزی در کابل و یا دولت آمریکا ندارد و دولت در حال حاضر تمامی تلاش‌ها در راستای مذاکرات صلح با این گروه شبه‌نظامی را متوقف کرده‌است.

صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان، ۲۳ شهریور ماه به رادیو آزادی، بخش دری رادیو اروپای آزاد، گفته «در حال حاضر دست انداختن طالبان به دامن کشورهای دیگر و سفرهای‌شان به آن کشورها هیچ سودی ندارد».

سخنگوی دولت افغانستان تاکید کرده‌است که تا زمان انتخابات سراسری در این کشور، مذاکراتی با گروه طالبان صورت نخواهد گرفت و سپس دولت جدید در رابطه با صلح تصمیم‌گیری خواهد کرد.

آقای صدیقی در عین حال افزوده هدف گروه طالبان از انجام سفرهای خارجی، پس از آن‌که آمریکا مذاکرات صلح را لغو کرد، «امتیازگیری است».

از سوی دیگر اما سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در دفتر این گروه در دوحه، به رادیو آزادی گفته آن‌ها مشغول انجام «چگونگی روند صلح با مقام‌های کرملین هستند».

اندکی پس از آن که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در ادامه حملات مرگبار طالبان در افغانستان مذاکرات با این گروه را لغو کرد، هیئتی از طالبان روز ۲۲ شهریور ماه روانه مسکو شد.

سهیل شاهین در آستانه این سفر گفته بود گروه او در مورد «آخرین تحولات در رابطه با فرایند صلح در افغانستان» گفت‌وگوهایی انجام خواهد داد.

همزمان خبرگزاری دولتی روسیه، اسپوتنیک، گزارش داده این هیئت قصد دارد سفری نیز به «چین، ایران، و دیگر کشورهای آسیای مرکزی» داشته باشد.

مقام‌‌های رسمی این کشورها هنوز انجام چنین سفرهایی را تائید نکرده‌اند. اما خبرگزاری رویترز به‌نقل از یک مقام ارشد طالبان می‌گوید هدف از سفرها «اطلاع‌رسانی به رهبران این کشورها در مورد روند مذاکرات صلح و تصمیم دونالد ترامپ در مورد لغو آن است، در زمانی که هر دوطرف در حال دستیابی به توافق صلح بودند و تمامی مشکلات اصلی را حل کرده بودند».

با وجود این اظهارات مقام طالبان، این گروه در تمامی دوره مذاکرات با نماینده آمریکا، از حملات خود به مناطق نظامی و غیرنظامی در افغانستان دست نکشید.

رئیس‌جمهوری آمریکا در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته بود «اگر آن‌ها نمی‌توانند بر سر یک آتش‌بس در این روزهای مهم مذاکرات صلح توافق داشته باشند… در آن صورت احتمالا قدرت این‌که بر سر یک توافق معنی‌دار به مذاکره بنشینند را هم ندارند».

رادیو آزادی، رویترز، اسپوتنیک/ت/خ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG