لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۳۳

احمدی‌نژاد به خامنه‌ای: بهره‌برداری شخصی از دستگاه قضایی، فرصت اصلاح آن را از بین برده است


دیدار احمدی نژاد با رهبر ایران در سال ۱۳۹۲.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران، در نامه ای به علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی از عملکرد قوای سه‌گانه کشور انتقاد کرده است.

به گزارش روز سه‌شنبه هفتم آذرماه وب سایت بهار، محمود احمدی نژاد در این نامه نوشته است: «اصرار غیر عادی و غیر موجه و غیر قانونی بر مواضع شخصی و سیاسی و دخالت دادن آن مواضع در امر قضا و بهره‌برداری از قدرت قضایی در مناسبات سیاسی، شخصی و خانوادگی، فرصت رسیدگی و اصلاح وضع دستگاه قضایی و مراقبت از خطا و ظلم و تلاش برای حل مسائل اصلی کشور و احقاق حقوق مردم را از آن مقامات سلب کرده است.»

طی هفته های اخیر محمود احمدی نژاد و اطرافیان او به شدت از وضعیت قوه قضاییه انتقاد کرده اند. آقای احمدی نژاد هفته گذشته در مصاحبه ای گفته بود،‌ قرار نبود «دیکتاتوری قوه قضاییه» داشته باشیم .

آقای احمدی نژاد همچنین در نامه خود به رهبر ایران نوشته است:«مقامات قضایی که خود باید ضامن آزادی مردم و امنیت و عدالت باشند، در افکار عمومی به هر دلیل متهم هستند و مواضع و تکذیب های پی در پی آنان نه تنها کمکی به بهبود شرایط نکرده بلکه وضع را بدتر کرده است.»

رئیس جمهوری پیشین ایران در ادامه این نامه، وجود حدود ۱۷ میلیون پرونده قضایی در کشور را نشانه «درگیر بودن اکثریت قاطع خانواده های ایرانی در دعواهای قضایی» و همچین نشانه روشنی از «وضع نابسامان و کار‌نا‌بلدی مقامات قضایی و اشکالات اساسی در آن دستگاه» دانسته است.

محمود احمدی نژاد در ادامه تاکید کرد است: «نارضایتی عمومی از وضع کشور و دستگاه قضایی بی سابقه و فریاد قاطبه مردم از بی‌عدالتی و روابط نادرست به آسمان است.»

وی همچنین گفته است: «امروز متاسفانه عده ای اقلیت محض، به هر ترتیب ممکن ، خود را حق مطلق، مالک و صاحب انحصاری کشور و انقلاب و ارباب مردم و دارای حق قطعی حاکمیت دانسته و توده های مردم را رعیت می پندارند و اصرار دارند که اراده، فهم و نظر آنان ولو علیه نظر عمومی و منافع ملی به هر شکل ممکن و حتی با اعمال زور و فشار به اجرا در آید.»

محمود احمدی نژاد گفته است: «به بهانه های مختلف و با برخوردهای خشن، راه بر هر نوع نقد و اعتراض و آزادی بیان بسته شده و گروهی اندک و چند خانواده مشخص تلاش دارند تا قدرت و مناصب اصلی برآمده از انقلابِ ملت را به طور انحصاری در خدمت خود و تثبیت حاکمیت جناح‌ها و باندهای ثروت و قدرت به کار گیرند.»

طی چند روز اخیر افراد نزدیک به محمود احمدی نژاد نیز به شدت از قوه قضاییه انتقاد کرده اند. از جمله اسفندیار رحیم مشایی،رئیس دفتر آقای احمدی نژاد، قوه قضائیه را «ظالم و منحرف»خواند و ضمن دعوت مقامات این قوه به مناظره گفت که شما«جرات و جسارت» این اقدام را ندارید.

وی اضافه کرده بود: ایستادن در برابر این دستگاه قضایی «منحرف» افتخار است.

این در حالی است که ساعاتی پیش از انتشار نامه تازه رییس جمهوری پیشین ایران غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران روز سه شنبه اظهارات هفته گذشته محمود احمدی‌نژاد درباره قوه قضاییه را حاوی «ده‌ها دروغ، توهین و گنده‌گویی» خواند.

سخنگوی قوه قضاییه همچنین محمود احمدی‌نژاد را به «یک لات» تشبیه کرد که «یک مدت از چشم‌ها افتاده بود» و برای جلب توجه به دیگران «فحش» می‌دهد.

دیدن نظرات (۹۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG