لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۱۷

عربستان: تصمیم حریری برای بازگشت به لبنان با خود اوست


عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان، می‌گوید تصمیم این‌که سعد حریری، نخست‌وزیر مستعفی لبنان، چه زمانی می‌خواهد به لبنان بازگردد با خود آقای حریری است.

این اظهارات یک روز بعد از انتشار گزارش‌هایی دربارهٔ دعوت امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه از آقای حریری برای سفر به این کشور و قبول این دعوت از طرف نخست‌وزیر لبنان عنوان شده‌است.

آقای حریری که به ریاض سفر کرده بود سیزده روز قبل به‌طور ناگهانی اعلام استعفا کرد و از آن زمان به لبنان بازنگشته است. وی هنگام استعفا به شدت از ایران و حزب‌الله لبنان انتقاد کرده و گفته بود که جان وی در خطر است.

بعد از این اظهارات برخی مقامات لبنان، از جمله میشل عون رئیس‌جمهوری کشور، عربستان را متهم کردند که حریری را به «گروگان» گرفته‌است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزیر خارجه عربستان روز پنج‌شنبه ۲۵ آبان ماه اعلام کرد که «با خود سعد حریری، نخست‌وزیر مستعفی لبنان است که تصمیم بگیرد چه موقع به لبنان سفر کند».

وی گفت که استعفا، تصمیم خود حریری بود و موضوع به بازگشت به لبنان نیز بستگی به تصمیم خود او دارد. الجبیر در ادامه گفت که آقای حریری در حال بررسی وضعیت امنیتی قبل از بازگشت به لبنان است.

این گزارش می‌افزاید که فرانسه آقای حریری و خانواده وی را دعوت کرده‌است که به این کشور سفر کنند. این موضوع استقبال رئیس‌جمهوری لبنان را در پی داشته‌است، چرا که استعفای حریری لبنان را در وضعیت بحرانی قرار داده‌است.

الجبیر همچنین گفت ادعاهایی که دربارهٔ توقیف و بازداشت حریری مطرح می‌شود بی‌اساس است و رد می‌شود. وی گفت که حزب‌الله باید به حق حاکمیت لبنان احترام بگذارد. وی این گروه شیعی متفق ایران را به حمایت از شورشیان شیعی یمن متهم کرد.

در این میان میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، با استقبال از قبول سفر حریری به فرانسه گفته‌است که امیدوار است این اقدام، درها را برای برون‌رفت از بحران لبنان باز کند.

وی گفته است که منتظر بازگشت نخست‌وزیر لبنان است تا دولت برای برداشتن گام‌های بعدی تصمیم بگیرد. وی دربارهٔ پذیرش یا عدم پذیرش استعفای حریری حاضر به اظهار نظر نشد.

دیدن نظرات (۲۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG