لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۳۰

بازرگان کلمبیایی بازداشتی در دماغه سبز واسطه ونزوئلا برای معامله با ایران بود


نمایی از دادگاهی در مجمع‌الجزایر دماغه سبز (عکس از آرشیو)

وکیل الکس ساب، تاجر کلمبیایی که در ماه ژوئن در دماغه سبز بازداشت شد به خبرگزاری رویترز گفت، او به عنوان نماینده ویژه نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا برای مذاکره با مقامات ایرانی در مورد خرید سوخت و مواد غذایی قصد داشت به ایران برود.

الکس ساب روز ۱۲ ژوئن هنگامی که هواپیمای خصوصی او برای سوخت گیری در دماغه سبز توقف کرد با یک حکم جلب بین المللی بازداشت شد. حکم جلب بر اساس اعلام جرم دادستانی آمریکا علیه او به اتهام پولشویی صادر شده است.

دادستانی آمریکا آقای ساب را به دادن رشوه به مقامات ونزولایی برای سوء استفاده از نرخ ترجیحی تبادل ارز در آن کشور و انتقال غیر قانونی ۳۵۰ میلیون دلار به حساب‌های بانکی خارجی متهم کرده است.

الکس ساب هنوز در زندان کشور دماغه سبز است و علیه حکم استرداد به آمریکا شکایت کرده است. وکیل او می‌گوید اتهاماتی که از سوی دادستانی آمریکا مطرح شده انگیزه سیاسی دارند.

يک دفتر وکالت اسپانيايی که از آقای ساب دفاع می کند جزئیات مربوط به سفر او به ایران، مناسبات آقای ساب با نیکلاس مادورو و جزئیات اعلام جرم دادستانی آمریکا علیه او را در اختیار خبرگزاری رویترز قرار داده است.

بالتازار گارزون، رئیس اين دفتر وکالت در بیانیه‌ای گفت:«او به عنوان نماینده ویژه دولت نیکلاس مادورو یک مهره مهم در تلاش‌های دولت آمریکا برای سرنگون کردن حکومت ونزوئلا و اعمال فشار بر مردم آن کشور است.»

وکیل آقای ساب گفت او در ماه آوریل برای قانع کردن مقامات ایرانی به ارسال نفتکش‌های حامل سوخت و هواپیمایی حامل قطعات یدکی برای پالایشگاه‌های ونزوئلا به تهران سفر کرده بود.

اين دفتر وکالت در پاسخ به پرسشی در مورد پرداخت هزینه این کالاها با طلا گفت:«دولت ونزوئلا این مبالغ را بر اساس استاندارهای تجارت بین المللی و با استفاده از منابع خود این کشور پرداخت کرده است.»

دولت آمریکا در چارچوب سياست اعمال فشار برای برکناری دولت نیکلاس مادورو در سال‌های اخیر تجارت نفت و طلای ونزوئلا را تحریم کرده است.

وکلای الکس ساب علیه حکم استرداد او به آمریکا شکایت کرده و مدعی‌اند که او به دلیل برخورداری از مصونیت دیپلماتیک نمی تواند در آمریکا مورد محاکمه قرار بگیرد.

الکس ساب در ماه اوت در نامه‌ای خطاب به نخست وزیر دماغه سبز نوشت٬ اگر او آزاد شود دولت ونزوئلا به این کشور کمک خواهد کرد. آقای ساب در قسمتی از این نامه که خبرگزاری رویترز رونوشت آن را در اختیار دارد می‌گوید:«من می‌توانم بیش از آنچه که آمریکا در طول صد سال انجام خواهد داد به دولت دماغه سبز کمک کنم.»

الکس ساب که در گذشته صاحب یک کارخانه نساجی در کلمبیا بود در سالهای اخیر به یکی از نمایندگان و دلالان حکومت ونزوئلا بدل شده است. همزمان با تشدید فشارهای دولت دونالد ترامپ بر حکومت ونزوئلا الکس ساب از تماس‌های بین المللی خود برای دریافت کمک و یا تجارت با کشورهایی نظیر ایران استفاده می کرد.

همکاری او با دولت ونزوئلا در سال ۲۰۱۱ و با مشارکت در احداث مجموعه‌های مسکونی دولتی آغاز شد. دادستانی آمریکا آقای ساب را به پرداخت رشوه و دریافت مبالغ غیر قانونی در آن معامله متهم کرده است.

وکیل آقای ساب گفت نیکلاس مادورو در سال ۲۰۱۸ او را به عنوان نماینده ویژه دولت در مناسبات با کشورهای خارجی منصوب کرد «تا برای شرایط پیچیده اقتصادی ونزوئلا راه حل هایی پیدا کند.»

به گفته وکلای آقای ساب پس از شیوع ویروس کرونا در بهار امسال وزارت خارجه ونزوئلا مسئولیت تامین کالاهای بشردوستانه و بسیار ضروری را به او محول کرد.

از قرار معلوم آقای ساب در سفری به ایران در ماه آوریل امسال توانست موافقت مقامات ایرانی برای ارسال سوخت به ونزوئلا را جلب کند. به گفته وکلای آقای ساب دولت ایران پذیرفت که ۸ نفتکش حامل گازوئیل و بنزین و ۱۶ هواپیمایی حامل قطعات پالایشگاه را در هماهنگی با شرکت ماهان ایر برای ونزوئلا ارسال کند.

منبع: رویترز؛ ش.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG