لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۱۷

کشیش آمریکایی اتهام همکاری با کودتای نافرجام ترکیه را رد کرد


آندرو برانسون، کشیش  آمریکایی،

آندرو برانسون، کشیش آمریکایی، روز دوشنبه ۲۷ فروردین در دادگاه اتهام همکاری با طراحان کودتای نظامی نافرجام در سال ۲۰۱۶ در ترکیه را رد کرده است.

به گزارش رویترز، آندرو برانسون که برای بیش از دو دهه در ترکیه زندگی می کند متهم است با کودتاگران در شهر آنکارا همکاری کرده است. طبق این گزارش، اتهام مطرح شده علیه این کشیش آمریکایی ممکن تا ۳۵ سال زندان برای وی به همراه داشته باشد.

این کشیش آمریکایی در دادگاهی در ازمیر در غرب ترکیه گفته است: من هرگز اقدامی علیه ترکیه انجام نداده ام. من به ترکیه عشق می ورزم. ۲۵ سال است که من برای ترکیه دعا می کنم. من می خواهم حقیقت روشن شود.

رویترز می گوید،آندرو برانسون در کلیسیایی در ازمیر، سومین شهر بزرگ ترکیه فعالیت می کرده است.

این کشیش آمریکایی در دادگاه گفته است: من اتهامات وارده در دادخواست را رد می کنم. من در هیچ در فعالیت غیرقانونی مشارکت نداشته ام.

طبق این گزارش سناتور تام تیلیس، از ایالت کارولینای شمالی و سام براونبک، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور آزادی های دینی نیز در دادگاه حضور داشته اند.

در همین حال، وکیل آندرو برانسون گفته است که دادگاه حکم بازداشت موکلش را در دوران محاکمه تمدید کرده است.

محاکمه برانسون یکی از چند مورد قضایی است که به تنش در روابط بین آمریکا و ترکیه در سال‌های اخیر منجر شده است.

آمریکا خواهان آزادی آندرو برانسون شده است. این در حالی است که رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه سال گذشته خواستار تبادل آندرو برانسون با فتح الله گولن، روحانی ترک ساکن ایالت پنسیلوانیا شده بود.

از دیگر موارد اختلافی دیگر آنکارا و واشینگتن، مساله اقدامات آمریکا در قبال تحولات سوریه است. ترکیه منتقد سیاست آمریکا در قبال حمایت از کردهای سوریه است.

با استفاده از گزارش رویترز، خ.ک/ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG