لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۱۷

دادگاه مترجم و مشاور ارتش آلمان متهم به جاسوسی برای تهران آغاز می‌شود


پرچم آلمان در جریان مراسمی در اکتبر ۲۰۱۰

خبرگزاری آلمان می‌گوید دادگاه فرد شاغل در ارتش آن کشور، که به اتهام جاسوسی برای دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی بازداشت شده بود، روز دوشنبه ۳۰ دی ماه آغاز می‌شود.

این فرد که از او تنها با عنوان «عبدالحمید اس.» نام برده شده ۵۱ سال دارد و در ارتش آلمان به مترجمی و مشاوره مشغول به کار بود.

دادگاه شهر کوبلنز قرار است به اتهام‌های واردشده به این شخص رسیدگی کند.

اواخر دی ماه سال پیش دادستانی فدرال آلمان اعلام کرد که یک مشاور زبانی و فرهنگی شاغل در ارتش این کشور را به ظن «جاسوسی» برای نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت کرده است.

این فرد در غرب آلمان در منطقه راینلاند بازداشت شد، و آن‌طور که گزارش شده افغان‌تبار است.

دادستانی آلمان عبدالحمید اس. را متهم کرده به دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی اطلاعات داده است. همسر ۴۰ ساله این فرد نیز مظنون به همدستی با او است، اما بازداشت نشده‌است.

پیشتر «اشپیگل» آلمان گزارش داده بود که مشاور بازداشت‌شده برای وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی کار می‌کرد و «به اطلاعات حساسی» در مورد اعزام نیروهای آلمانی به افغانستان دسترسی داشته است.

خبرگزاری آلمان می‌گوید دادگاه پشت درهای بسته برگزار خواهد شد و انتظار می‌رود تا ۳۱ مارس، بیشتر از دو ماه دیگر، طول بکشد.

خبر بازداشت عبدالحمید اس. در زمانی منتشر شد که ایران درگیر پرونده دیگری در ارتباط با بازداشت اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی در آلمان، بود.

آقای اسدی ۱۰ تیر ۱۳۹۷ در پیوند با تحقیقات مشترک در آلمان، بلژیک و فرانسه درباره پرونده توطئه برای «بمب‌گذاری» در نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس، در ایالت بایرن آلمان بازداشت شد. ایران دست داشتن آقای اسدی در این توطئه را رد کرده بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به گزارش‌های مربوط به بازداشت مشاور و مترجم افغان‌تبار نیز گفته بود هدف تلاش برای «تخریب روابط ایران و اروپا» است. بهرام قاسمی ارتباط فرد بازداشت‌شده با ایران را رد کرده بود.

تهران هنوز واکنشی به آغاز جلسه محاکمه این فرد نشان نداده‌است.

منابع: خبرگزاری آلمان، اشپیگل، گزارش‌های رادیو فردا
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG